احیای روابط با دمشق برای اردوغان حیاتی است/ نخستین گام اردوغان بازگشایی بزرگراه M4 است

سرویس سوریه - روزنامه الاخبار لبنان در مطلبی عنوان کرد که دولت ترکیه برای پیروزی در انتخابات نیازمند از سرگیری مجدد روابط با سوریه است و این مهم نیازمند برداشتن گامی جدی از طرف ترکیه است.

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه برای پیروزی در انتخابات نیازمند از سرگیری مجدد روابط با سوریه است و این مهم نیازمند برداشتن گامی جدی از طرف اردوغان است.

روزنامه «الاخبار» لبنان در خصوص وضعیت سوریه و مبحث از سرگیری مجدد روابط آنکارا - دمشق نوشته است: «زمانی که هیئت تحریرالشام (جبهه‌النصره سابق)، گذشت شش سال از کنترلش بر ادلب و تاسیس یک ولایت در آنجا را جشن می‌گیرد، ترکیه تمام تلاشش را بر پروژه تاسیس یک استان در شمال‌غرب سوریه متمرکز کرده است. با وجود تمام فشارهای آمریکا بر روی ترکیه، مشخص است که انجام این پروژه توسط اردوغان هنوز به عادی‌سازی روابط ترکیه با سوریه وابسته است.

عادی‌سازی روابط با سوریه برای اردوغانی که درگیر انتخابات است، مناسب‌ترین راه حل برای بسیاری از مشکلاتی است که خود اردوغان نیز در ایجاد آن مشکلات اثرگذار بوده است. هنوز تاسیس یک استان در شمال‌غرب سوریه، چه از طرف نیروهای داخلی باشد و چه از سوی نیروهای جهادی، برای ترکیه پر از خطر و دارای موانعی است که این موانع و خطرات، در تنگنا قرار گرفتن ترکیه را روز به روز بیشتر آشکار می‌کند.

در همین راستا مسئولان امنیتی و نظامی ترکیه، نشست جدیدی را با فرماندهان هیئت تحریرالشام برگزار کردند و وضعیت بزرگراه حلب-لاذقیه (M4) را ارزیابی کردند. دولت ترکیه به عنوان اولین اقدام برای از سر گیری روابط با دمشق، قصد دارد این جاده را بازگشایی کند. بر اساس اخباری که منابع گروه‌های جهادی وابسته به ترکیه منتشر کردند، این نشست دو ساعته به صورت محرمانه در نزدیکی گذرگاه مرزی باب‌الهوی ادلب برگزار شد. از محتوای این نشست بجز درخواست ترکیه مبنی بر ضمانت امنیت این بزرگراه و همچنین اطلاعاتی در مورد اهداف گروه‌های جهادی از این نشست، اطلاعات دیگری منتشر نشده است.

منابع گروه‌های جهادی در ادامه اعلام کردند که ارتش ترکیه در روزهای اخیر دست به انجام چندین عملیات میدانی زده است و چندین ایست‌ بازرسی را به حومه بزرگراه M4 در ناحیه «جبل‌الزویه» منتقل کرده است.

منابع همچنین اظهار داشتند که آنکارا در این روزها در حال آزمایش وضعیت و ارزیابی خطرهای امنیتی‌ است که باعث شکست پروژه بازگشایی بزرگراه M4 از طرف هیئت تحریرالشام یا دیگر گروه‌های جهادی می‌شود.»

کد خبر 42358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha