نیروهای منطقه ای و بین المللی در افزایش تحرکات داعش نقش دارند

سرویس سوریه - ولید چولی مسئول روابط عمومی مرکز تحقیقات فرات در مصاحبه‌ای علت افزایش تحرکات داعش را سازماندهی مجدد و تلاش نیروهای داخلی و خارجی برای استفاده از داعش جهت منافع خودشان دانست.

بە گزارش کردپرس، ولید چولی مسئول روابط عمومی مرکز تحقیقات فرات با اشاره به افزایش تحرکات داعش در مناطق شمال و شرق سوریه اعلام کرد که افزایش این تحرک‌ها در نتیجه سازماندهی مجدد این گروه و تلاش نیروهای داخلی و خارجی درگیر در مسئله سوریه است.

ولید چولی در مصاحبه با آژانس خبری هاوار بیان کرد که فعالیت داعش بیشتر از فعالیت نظامی بر محور سازماندهی خود از طریق خانواده‌های داعش در مناطق روستایی شمال و شرق سوریه و آموزش کودکان بر اساس تفکرات خود متمرکزبوده است.

چولی اظهار داشت که اعضای داعش از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ فعالیت‌های آموزشی بسیاری انجام داده و افراد زیادی را سازماندهی کرده‌اند. داعش در سال ۲۰۲۳ بیشتر به جنبه مادی و نظامی متمرکز شده است و این در نتیجه تلاش چند سال گذشته آنها برای سازماندهی و آموزش افراد خود بوده است.

در ادامه ولید چولی افزود: نیروهای داخلی و خارجی نیز در ظهور مجدد داعش نقش دارند و از داعش به عنوان یک کارت سیاسی جهت به دست آوردن منافع خود استفاده می‌کنند. به‌خصوص از سال ۲۰۱۴ دولت ترکیه در تلاش برای استفاده از داعش در جهت منافع خود است.

جلسات و تلاش‌های روسیه، ترکیه و سوریه با هدف استفاده از داعش برگزار شدند. حضور داعش در مناطق شمال و شرق سوریه در راستای منافع آنهاست. روسیه از داعش علیه ائتلاف بین‌المللی استفاده می‌کند و قصد دارد به جامعه بین‌المللی القا کند که ائتلاف، توانایی حل مشکلات ناشی از حضور داعش را ندارد و نیازی به حضور نیروهای ائتلاف در سوریه نیست.

وی گفت که همه طرح‌ها و پروژه‌های طرف‌های درگیر، علیه دستاوردهای کردها و منطقه است. دولت سوریه نیز در تلاش است علیه مدیریت خودگردان به علت همین دستاوردها با ترکیه ائتلاف کند.

در پایان ولید چولی گفت : « دولت ترکیه در چنین شرایطی قصد دارد ثبات مناطق شمال و شرق سوریه را نابود کند و داعش را در خط مقدم جبهه خود قرار دهد و روسیه نیز خواهان تقویت روابط سوریه و ترکیه و خروج نیروهای ائتلاف از منطقه است.»

کد خبر 42320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha