وضعیت مبهم اقلیم کردستان عراق در سال 2023

سرویس جهان- نشریه هیل وابسته به کنگره و سنای آمریکا، با بررسی تنشها و اختلافات داخلی و خارجی اقلیم کردستان، وضعیت این منطقه در سال 2023 را مبهم توصیف کرده است.

به گزارش کردپرس، نشریه هیل وابسته به کنگره و سنای آمریکا در مقاله ای تحلیلی مشکلات اقلیم کردستان را کم سابقه دانسته و نسبت به تاثیر این مسکلات بر آینده آن هشدار داده است.

در خشی از این مقاله آمده است: «برت مک گورک، هماهنگ کننده کاخ سفید برای خاورمیانه و شمال آفریقا، در سفر اخیر خود به عراق، بیشترین توجه خود را به کردستان عراق معطوف کرد. این منطقه پس از سال 2003 بخش نسبتاً باثباتی از عراق بوده است، اما اکنون با خطر تشدید تفرقه داخلی و تهدید خارجی مواجه است. حملات مکرر خارجی چشم انداز برقراری ثبات در عراق را دو دهه پس از تهاجم ایالات متحده تضعیف می کند. تشکیل دولت فراگیر در عراق در ماه اکتبر که هر دو حزب اصلی کردی جز آن هستند، فرصتی برای حل و فصل مسائل داخلی کردها و همچنین مسائل برجسته با بغداد فراهم می کند اما این امر تنها با حمایت آمریکا امکان پذیر است.»

حمزه حداد، پژوهشگر برنامه امنیت خاورمیانه در مرکز نیو سکیوریتی آمریکا در این مقاله اشاره کرده است که تضمین ثبات در کردستان عراق برای آمریکا و متحدانش مهم است. این منطقه میزبان نیروهای ائتلاف و سازمان های بین المللی مختلف حمایت کننده از عراق و سوریه است. علاوه بر این، موارد قبلی بی‌ثباتی در کردستان عراق، مانند بحران مالی در سال 2020، باعث ایجاد جریان‌های عمده در خصوص پناه جویی در اروپا شد.

او در اشاره به حملات ترکیه در خاک اقلیم کردستان به عنوان عامل تهدید ثبات این منطقه نوشت: ترکیه عضو ناتو، سال‌هاست که پایگاه‌های نظامی در عراق برای مبارزه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) دارد که آنکارا و واشنگتن آن را یک گروه تروریستی می‌دانند. حملات هوایی و درگیری های ترکیه باعث کشته شدن تعداد زیادی از جنگجویان ترکیه و پ ک ک و همچنین غیرنظامیان عراقی شده است. خشم عمومی از ترکیه نسبت به حمله هوایی این کشور در اواخر ژوئیه به مجموعه گردشگری در استان دهوک که منجر به کشته شدن حداقل هشت غیرنظامی و زخمی شدن بیش از 20 نفر شد، به اوج خود رسید. بسیاری از قربانیان گردشگرانی از مرکز و جنوب عراق بودند. این عملیات ها همچنین بسیاری از خانواده ها، به ویژه اقلیت های بومی مانند ایزدی ها و آشوری ها را آواره کرده است.

او افزود: ترکیه مدعی است مجوز رسمی برای عملیات دارد اما وزارت امور خارجه عراق این حملات را محکوم کرده است. برخی از ناظران مانند گروه بین المللی بحران معتقدند که دولت اقلیم کردستان اجازه داده است که این عملیات ها انجام شود اما دولت اقلیم کردستان این موضوع را رد می کند. حملات هوایی ترکیه در سال 2023 ادامه یافت. آخرین حمله در 9 ژانویه در دهوک رخ داد. محمد السودانی، نخست وزیر عراق خواستار همکاری بیشتر برای حفاظت از مرزهای عراق شده و حضور رئیس ستاد نیروهای پیشمرگهدر جلسات شورای امنیت ملی در بغداد را آغاز کرده است.

در ادامه مقاله آمده است به نظر می‌رسد کشورهایی مانند ترکیه مسائل نظامی را بهانه کرده و ادعا می‌کنند که عراق قادر به مدیریت گروه‌های مخالف کردی که در کردستان عراق پناه گرفته‌اند، نیست. عراق دو دهه گذشته شاهد شکست قابلیتهای امنیتی خود در مواجهه با جنگ داخلی و تروریسم بوده است. دولت عراق طی سال‌ها از نظر نظامی تضعیف شده است و آموزش‌هایی که از ائتلاف جهانی دریافت می‌کند تنها بر مقابله با داعش متمرکز شده نه بر تقویت قابلیت‌های نظامی کلی این کشور. علیرغم اینکه امنیت مرزی یک موضوع مهم در حوزه وظایف دولت فدرال است اما بررسی هماهنگی های امنیتی ایجاد شده با اقلیم کردستان نشان می دهد که نیروهای امنیتی عراق در آنجا حضور ندارند.

او درباره وظیه آمریکا در قبال امنیت اقلیم کردستان به عنوان متحد این کشور نوشت: ایالات متحده حملات ترکیه را محکوم کرده است اما برای جلوگیری از تکرار آن اقدام چندانی نکرده است. علاوه بر این، از زمان شکست داعش، همکاری اندکی بین نیروهای امنیتی عراق و نیروهای پیشمرگه کرد وجود داشته است. دستیابی به ادغام نیروهای عراقی و پیشمرگه کرد دشوار خواهد بود زیرا پیشمرگه ها به عنوان دو نیروی مجزا - یکی متعلق به حزب دمکرات کردستان (KDP) و دیگری متعلق به اتحادیه میهنی کردستان (PUK) عمل می کنند این در حالی است که آمریکا حمایت های خود از این نیروها را به ادغام آنها منوط کرده است. این تفرقه ها خطر بروز یک جنگ داخلی دیگر در اقلیم کردستان را افزایش می دهد که می تواند به بقیه عراق نیز سرایت کند.

حمزه حداد به سیاستمداران آمریکایی توصیه کرده است: سیاستگذاران آمریکایی باید مراقب شکاف فزاینده بین حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی باشند که پس از مرگ جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق و رهبر اتحادیه میهنی کردستان در سال 2017 تشدید شده است. با پیر شدن مسعود بارزانی و فاصله گرفتن از رهبری حزب دموکرات کردستان، ممکن است رقابت برای تسلط سیاسی بین پسرش مسرور بارزانی و برادرزاده اش نچیروان بارزانی صحنه سیاسی کردستان عراق را در هرج و مرج بیشتری فرو برد. اگر درگیری بین این وارثان احتمالی رخ دهد، تمرکز متحدان آنها بر سایر مناطق عراق کمتر خواهد شد.

در ادامه مقاله آمده است: با وجود تمنای کردها برای برقراری دموکراسی، کردستان عراق هرگز انتخابات را در زمان مقرر برگزار نکرده است. انتخابات 2022 یک سال به تعویق افتاد. اگرچه انتخابات نمی‌تواند چشم‌انداز سیاسی غالب را تغییر دهد اما می‌تواند دو حزب را مجبور به تشکیل یک دولت کند. حکومت اقلیم کردستان که از طریق قانونی تشکیل شود از مشروعیت بیشتری در برخورد با دولت فدرال عراق برخوردار خواهد بود. انتخابات کردستان عراق برای صرفه جویی در هزینه ها و حفظ نظام دموکراتیک، می تواند همراه انتخابات استانی عراق در سال 2023 برگزار شود.

این نوع هماهنگی و ادغام می تواند اعتماد ایجاد کند که منجر به حل و فصل مسائل حساس تر مانند امنیت مرزها نیز شود. با توجه به اینکه احزاب کردی با گرفتن وزارتخانه ها و ریاست جمهوری عراق، از مشارکت در سطح فدرال استقبال می کنند باید از مشارکت در تامین امنیت مرزهای فدرال عراق نیز استقبال کنند. بر خلاف گذشته، تضعیف مرزهای عراق در مقایسه با سایر مناطق عراق، به اقلیم کردستان آسیب بیشتری می زند.

در پایان توصیه شده که «ایالات متحده باید مذاکرات بین احزاب کرد و همتایان آنها در بغداد را تشویق و ترغیب کند. اخیراً وزارت خارجه ایران پیشنهاد میانجیگری بین بغداد و کردستان عراق را داده است. ایالات متحده باید خود را به عنوان یک میانجی معرفی کند و بر اساس چهارچوب سفر مک گورک به عراق و اقلیم کردستان، به ویژه با توجه به سرمایه گذاری آمریکا در دموکراسی عراق، اقدام کند.

کد خبر 42004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha