بالا گرفتن انتقادات از عملکرد ٢ ارگان و پیمانکاران کم کار در امر احیای دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه از عملکرد جهاد کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی در مبحث احیای دریاچه ارومیه انتقاد کرد و گفت: باید پیمانکاران کم کار و سوء استفاده گر در اسرع وقت شناسایی و تدابیری اخذ شود که دیگر هیچ طرح عمرانی در آذربایجان‌غربی به آنان واگذار نشود.

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان شنبه شب در جلسه کارگروه استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه جلسه با انتقاد از ارائه اطلاعات کلیشه‌ای و ناقص رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: آموزش و ترویج اصلاح الگوی کشت آنطور که باید ترویج نشده و کشاورزان با اصولی که سبب کاهش هزینه‌های کشت و افزایش بهره‌وری می‌شوند، آشنا نشده‌اند.

او افزود: به طور مثال اگر کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه به جای سیب اقدام به کشت گردو کنند، نه تنها منجر به کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب خواهد شد بلکه ارزش افزوده‌ای بیش از ۱۲ برابر کشت محصول سیب تولید خواهد کرد.

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر جلوگیری از توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تاکید کرد: مراکز خدمات روستایی تقویت و از نقش تاثیر گذار آنان در ترویج اصلاح الگوی کشت باید بهره‌مند شد.

معتمدیان در ادامه جلسه همچنین از عملکرد مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی در اتمام طرح تصفیه خانه فاضلاب ارومیه انتقاد کرد و گفت: اعتبارات لازم در رابطه با اتمام این طرح تامین شده و هیچ عذری در بحث عدم اتمام آن پذیرفتنی نیست.

او ادامه داد: ترک تشریفات باید توجیه قانع کننده‌ای داشته باشد و قرار نیست که عملکرد ضعیف یک مدیر منجر به اعمال ترک تشریفات برای پیمانکار جدید شود؛ اعتبار این طرح تمام و کمال اختصاص یافته و این طرح در دهه فجر امسال باید به بهره برداری برسد.

دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: اعلام می‌کنیم که در بحث طرح تصفیه خانه فاضلاب ارومیه به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد و این طرح باید هرچه سریعتر به اتمام برسد.

استاندار با تاکید بر برخورد با پیمانکاران کم کار، تاکید کرد: پیمانکاران کم کار و سوء استفاده گر در اسرع وقت شناسایی و تدابیری اخذ شود که دیگر هیچ طرح عمرانی در آذربایجان‌غربی به آنان واگذار نشود.

معتمدیان با اشاره به پیگیری‌ طرح‌های احیای دریاچه توسط شخص رییس جمهور، اظهار کرد: تمامی اعتبار مصوبه ٥ هزار میلیارد ریالی برای احیای دریاچه ارومیه محقق شده و اتمام سریع این طرح‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

او با تاکید بر اتمام هرچه سریعتر طرح‌های نیمه تمام انتقال آب به پیکره دریاچه ارومیه، افزود: مدیران دستگاه‌های اجرایی در جلسات هماهنگی برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه دیگر دغدغه اعتباری ندارند و تمرکز آنان بر روند اتمام پروژه‌ها معطوف شده است.

دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه در پایان گفت: ارائه اطلاعات ناقص و اشتباه سبب ایجاد ناامیدی در بحث احیای دریاچه ارومیه می‌شود؛ مصاحبه با رسانه‌ها، برگزاری میزگرد و ارتباط مدیران مرتبط با سازمان‌های مردم نهاد نقش بسزایی در اقناع سازی افکار عمومی دارد که باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش کردپرس، بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی در حال حاضر تراز دریاچه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۱۰ سانتی‌متر رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۶ سانتی‌متر کاهش یافته است. حجم آب دریاچه ارومیه نیز به یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون متر مکعب رسیده و مساحت آن نیز 870 کیلومتر مربع است.

طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه هم که قرار است سالانه بیش از ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب را وارد پیکره دریاچه کند همچنان در آستانه افتتاح است اما در واقع پروژه های انتقال آب موجود تاثیر چندانی در احیا ندارند، چرا که دریاچه برای رسیدن به تراز اکولوژیک ١٥ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد و باید سالانه ٣.٤ میلیارد متر مکعب حق آبه به دریاچه ارومیه اختصاص یابد.

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

سالانه باید ٣.٤ میلیارد متر مکعب حق آبه به دریاچه ارومیه اختصاص یابد

نفس های آخر دریاچه ارومیه !

تیر آخر مسئولان برای احیای دریاچه ارومیه ترک خورد!

دریاچه ای که «بازیچه» شد!

کد خبر 40100

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha