بزرگراهی که کرمانشاه را به اروپا متصل می کند

سرویس کرمانشاه _ تکمیل بزرگراه کرمانشاه – کامیاران به عنوان یکی از مصوبات مهم سفر رئیس جمهور کرمانشاه را به یک کریدور بین المللی جنوب غرب به شمال غرب در مرز بازرگان و در نهایت از طریق استانبول ترکیه به اروپا متصل می کند. این بزرگراه پس از مدت ها رکود و بی توجهی از سوی راه و شهرسازی، هفته گذشته با دستور استاندار کرمانشاه زیر بار ترافیکی رفت و به کرمانشاه یک گام به این هدف مهم نزدیک تر شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس؛ کریدور مبادلاتی شمال غرب به جنوب غرب جاده ای ترانزیتی بین المللی و بسیار استراتژیک در نوار غربی کشور، به طول 1482 کیلومتر است که از مرز بازرگان در مجاورت کشور ترکیه آغاز می شود و با عبور از پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان، به بندر امام خمینی(ره) در ساحل خلیج فارس متصل می شود.

با اجرای این جاده ترانزیتی، یک موقعیت ممتاز تجاری و مبادلاتی برای استان های نوار غربی کشور به ویژه کرمانشاه ایجاد می شود و همچنین یک امکان ارتباط مناسب بین استانی و همچنین دسترسی مناسب به بازار همسایه‌های شمالی ایران در حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای جنوب خلیج فارس را فراهم می کند.

بزرگراهی که کرمانشاه را به اروپا متصل می کند

کرمانشاه سال ها در آروزی اتصال به یک جاده ترانزیتی برای اتصال به اروپا بود و با اجرای این کریدور کرمانشاه این آرزو رنگ واقعیت به خود می گیرد. با تکمیل کریدور بین المللی شمال غرب به جنوب غرب و اتصال آن به بازرگان، این مسیر با عبور جاده اصلی ترانزیتی ترکیه و در نهایت از طریق استانبول و به اروپا متصل می کند. و دور نیست زمانی که شهروندان کرمانشاهی بتوانند با تورهای زمینی به اروپا سفر کنند و کالاهای تولید کرمانشاه به سهولت بسیار بیشتری به این کشورها صادر شود.

گشایش یک مسیر مبادلاتی جدید به خلیج فارس

دسترسی کرمانشاه به اهواز و بنادر ساحلی خلیج فارس طی این سال ها از مسیر اسلام آباد، پل دختر و اندیشمک بوده است که یکی از محورهای بسیار مهم مبادلاتی محسوب شده و حجم زیادی از تبادل کالا و مسافر از طریق این مسیر انجام می شد. با بهره برداری از کریدور مهم و بزرگراهی شمال غرب به جنوب غرب، یک دسترسی تازه از مسیر هرسین، خرم آباد، پل زال و اهواز ایجاد می شود که بسیار نزدیک تر از مسیر قبلی است و یک موقعیت ویژه تجار به استان کرمانشاه می بخشد.

اراده ای برای تکمیل بزرگراه کرمانشاه - کامیاران

اعضای هیات دولت در سفر اخیر به کرمانشاه، ۲۰۰ پروژه با اعتبار ۳۳ هزار ۷۴۲ میلیارد تومان به تصویب رساندند که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به پروژه تعریض مسیر کرمانشاه به کامیاران اختصاص پیدا کرد.

طول مسیر جاده کرمانشاه تا کامیاران ۴۲ کیلومتر است که ۳۳ کیلومتر آن تا سال ۱۴۰۰ تعریض و به بهره برداری رسیده بود و کار تعریض ۹ کیلومتر باقی مانده توسط استاندار منصوب دولت سیزدهم به سرانجام رسید. روز 5 شنبه نیز با توجه به تکمیل این بزرگراه، با دستور بهمن امیری مقدم جهت استفاده مردم به زیر بار ترافیکی رفت و طی روز های آینده با حضور یکی از مقامات کشوری رسما به بهره برداری می رسد.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اهمیت مسیر کرمانشاه به کامیاران آن را یک مسیر کلیدی برای توسعه مبادلاتی کشور توصیف کرد و گفت: بزرگراه کرمانشاه - کامیاران یکی از محورهای مبادلاتی بسیار مهم استان است که در ادامه به راهگذر تجاری شمال غرب کشور و مرز بازرگان و سپس ترکیه و اروپا متصل می شود.

«بهمن امیری‌مقدم» با اشاره به اینکه سال‌ها این پروژه بزرگ با رکود مواجه بوده است، عنوان کرد: تکمیل این پروژه نیازمند یک مدیریت جهادی و میدانی بود و در دولت مردمی تلاش گسترده‌ای برای اتمام آن صورت گرفت.

استاندار کرمانشاه افزود: با افتتاح این پروژه، محور کلیدی کرمانشاه به کامیاران به صورت کامل دوبانده می شود و این مسیر پرخطر و پرحادثه به جاده ای ایمن برای تردد تجاری و مسافری بین دو استان تبدیل خواهد شد.

گزارش: بهزاد خالوندی

کد خبر 39171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha