اخبار ضد و نقیض درباره خرید سامانه S-400 توسط ترکیه

سرویس ترکیه - در حالی که روسیه بر ادامه مذاکرات برای فروش S-400 به ترکیه تاکید دارد، سازمان صنایع دفاعی ترکیه این خبر را رد می کند.

به گزارش کردپرس، دیمیتری شوگایف، مدیر سرویس همکاری فنی-نظامی روسیه روز گذشته اعلام کرد که ترکیه قراردادی را برای تامین سامانه دفاع هوایی S-400 با روسیه امضا کرده است.

شوگایف در گفتگو با خبرگزاری تاس ضمن اعلام خبر امضای قرارداد در زمینه فروش S-400 به ترکیه، اعلام کرد که قرارداد امضا شده با ترکیه شامل تولید داخلی برخی از اجزای سامانه دفاع هوایی S-400 در ترکیه نیز می شود. او اعلام کرد که این قرارداد اکنون عملا به مرحله اجرایی رسیده است.

دمیتری شوگایف در پاسخ به پرسشی درباره دلایل به تعویق افتادن مذاکرات برای عرضه دومین سری S-400 به ترکیه، گفت: «شرایط سیاسی دشواری در سال جاری ایجاد شده، که بر برخی از جنبه های روابط روسیه با شرکای خود در زمینه فروش S-400 تأثیر منفی گذاشته است.»

او افزود: «همکاری های فنی-نظامی با ترکیه در راستای توافقات صورت گرفته بین روسای جمهور دو کشور همچنان در حال توسعه است. ما قصد داریم به همکاری با شرکای ترک بر مبنای رابطه ای شفاف و بر اساس منافع دوجانبه ادامه دهیم.»

با این حال خبرگزاری های دولتی ترکیه از جمله آناتولی و TRT، روز گذشته، به نقل از سازمان صنایع دفاع ترکیه این خبر را تکذیب کردند.

ریاست صنایع دفاعی ترکیه (SSB) روز گذشته اعلام کرد که «هیچ پیشرفت جدیدی در روند خرید سامانه دفاع هواییS-400 از روسیه وجود ندارد».

در اطلاعیه رسمی درباره روند خرید S-400 آمده است: «هیچ تحول جدیدی وجود ندارد و این روند بر اساس توافق اولیه ادامه دارد.»

ماجرای S-400 چیست؟

ترکیه در سال 2017 قراردادی را برای خرید چهار سامانه دفاع هوایی S-400 به ارزش 2.5 میلیارد دلار از روسیه امضا کرد. ترکیه اولین کشور عضو ناتو بود که سامانه S-400 را خریداری می کرد.

پس از آن، آمریکا از ترکیه خواستار عدم استفاده از سامانه S-400 و واگذاری آن به دیگران شد. با این حال، ترکیه اعلام کرد که از این سیستم به طور فعال استفاده خواهد شد. پس از آن، ایالات متحده ترکیه را از پروژه جت های جنگنده F-35 خارج کرد و تحریم هایی را تحت قانون CAATSA (قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم) علیه ترکیه اعمال کرد.

کد خبر 37051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha