تفاوت فاحش آماری در میزان آب دریاچه ارومیه/ اطلاع رسانی دقیق چه شد!!

سرویس آذربایجان غربی- اواسط تیر ماه مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفته بود: «اکنون ۹۵ درصد از آب دریاچه ارومیه خشک شده است»، اما امروز رییس حوضه آبریز رودخانه ارس با تکذیب آمار منتشر شده در فضای مجازی گفت: «هم اکنون در بیش از ۳۰ درصد وسعت دریاچه ارومیه آب موجود است» این در حالی است که استاندار آذربایجان غربی غربی اطلاع رسانی دقیق و شفاف درخصوص وضعیت دریاچه را حق طبیعی جامعه دانسته است!

به گزارش خبرنگار کردپرس، دریاچه ارومیه از اوایل سال جاری با بحران های جدی روبه رو شده و هر روز از میزان حجم و وسعت و تراز آن کاسته می شود. در ماه های اخیر هم خبری از آمار وضعیت دریاچه و آخرین تراز آن از سوی هیچ کدام از ارگان های ذی ربط منتشر نشده است.

این وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه با تصویب طرح تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه در مجلس همزمان شد و بار دیگر نگاه ها به سمت دریاچه خشک شده ارومیه و کارنامه ناموفق ستاد احیا برگشت.

اواسط تیر ماه بود که مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل مدیران صنعت آب و برق استان‌های شمال غرب کشور که در سد ساروق تکاب برگزار شد، گفت: «بیش از ۲ دهه گذشته، هرسال به طور متوسط ۴۰ سانتی متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاسته شده و ۹۵ درصد از آب این دریاچه خشک شد».

ولی با وجود این، امروز ١٢ مرداد ماه، رییس حوضه آبریز رودخانه ارس نیز در جلسه بررسی روند اجرای طرح‌های وزارت نیرو برای احیای دریاچه ارومیه با تکذیب آمار منتشر شده در فضای مجازی گفت: «هم اکنون در بیش از ۳۰ درصد وسعت دریاچه ارومیه آب موجود است و میزان آن به یک هزار و ۳۲۲ کیلومتر مربع رسیده است» . حتی با تایید گفته های احمد قندهاری، باز هم در اصل موضوع چیزی عوض نمی شود و ٧٠ درصد خشکی دریاچه تا پایان تابستان امسال می تواند افزایش هم بیابد.

استاندار آذربایجان‌غربی هم در این جلسه با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی دستگاه‌های اجرایی، گفت: «حال امروز دریاچه ارومیه نشانگر فرار از مسئولیت‌ها است».

این گفته استاندار می تواند نگاهی انتقادی به وضعیت آماری متفاوت ارائه شده و عملکرد ناکام ٨ ساله ستاد احیای دریاچه ارومیه باشد. او پیشتر هم تاکید کرده بود: «واقعیت ها را درخصوص دریاچه ارومیه باید به مردم گفت و نباید با بزرگنمایی یا کوچک نمایی مشکلات، به امید و اعتماد مردم خدشه وارد شود».

معتمدیان همچنین گفته بود: «اطلاع رسانی دقیق و شفاف درخصوص وضعیت دریاچه ارومیه و روند پیشرفت پروژه های احیای آن از طریق مراجع رسمی، حق طبیعی جامعه بوده و با اعتمادسازی و همراهی مردم بخصوص روستاییان، می توان مسیر احیای دریاچه را هموار کرد».

با این همه اما هنوز آمار دقیق آخرین وضعیت دریاچه ارومیه منتشر نشده و آخرین تراز ثبت شده برای دریاچه نیز یک هزار و ۲۷۰ متر و ۳۷ سانتی‌متر اعلام شده که گفته می شود با تراز اکولوژیک آن حدود چهار متر فاصله دارد!

در عین حال؛ سرپرست مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه اوایل تیر ماه سال جاری در گفت و گوی اختصاصی با کردپرس گفته بود: «در خشکسالی پیش رو، کاهش سطح تراز دریاچه ارومیه ادامه دارد و احتمال می رود تا آخر مهر ماه با کاهش سطح تراز، سمت جنوبی دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شود و این امر نشان دهنده بازگشت دریاچه به روزهای بحرانی زمان تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه است».

اکنون دریاچه تشنه لب ارومیه، که با ندانم کاری ها و تخلفات گسترده به این روز افتاده، مجددا در گردونه دوباره کاری های بی حاصل افتاده و مسئولان و دولت کنونی می خواهند همان راه های منجر به شکست را امتحان کنند. از سویی دیگر آمار متناقض هم بر بحران کنونی دریاچه افزوده شد.

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

عقب گردی ٩ ساله؛ دریاچه ارومیه به نقطه آغازین بحران بازگشت

تیر آخر مسئولان برای احیای دریاچه ارومیه ترک خورد!

دریاچه ای که «بازیچه» شد!

احیای دریاچه ارومیه قربانی کش و قوس پروژه های نرم افزاری و سخت افزاری!

کد خبر 36485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha