نماینده مجلس: مطالبات  گندمکاران را پرداخت کنید

سرویس آذربایجان غربی- نماینده بوکان در مجلس با بیان اینکه بیش از یک ماه است کشاورزان شهرستان بوکان اقدام به تحویل گندم‌های خود به شرکت‌های تعاون روستایی کردند، گفت: با توجه به مشکلات فراوان کشاورزان، مطالبات آنها باید هر چه سریعتر پرداخت شود.

به گزارش کردپرس، انور حبیب زاده بوکانی، در تذکر شفاهی خود خطاب به رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیش از یک ماه است که کشاورزان شهرستان بوکان اقدام به تحویل گندم به شرکت‌های تعاون روستایی و ادارات مربوطه در شهرستان کردند و ضروری است مطالبات آنها پرداخت شود.

او تاکید کرد: با توجه به فصلی بودن درآمد کشاورزان و بدهکاری آنها به اشخاص و افراد مرتبط با شغل خود و همچنین فقر منطقه و عدم توانایی این طبقه زحمتکش در دریافت پول خود، باعث بیکاری و تحقیر کشاورزان شده است.

نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لطفا دستور فرمایید هر چه سریعتر نسبت به پرداخت پول کشاورزان گندمکار اقدامات لازم به عمل آید تا موجب دلسردی کشاورزان نگردد و در سال‌های آینده تولید محصول استراتژیک گندم دچار ضعف و رکود نشود.

پیشتر نیز رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفته بود: امسال پیش بینی می شود بیش از ۵۴۲ هزار تن گندم از سطح گندم زارهای استان تولید و برداشت شود و از ابتدای فصل خرید تاکنون بیش از ۱۶۲ هزار تن از گندم مازاد تولیدی زارعین استان به صورت تضمینی خریداری شده است و این میزان به نسبت سال قبل ١٢ درصد افزایش یافته است.

اکبر کرامتی اظهار کرد: ۶۳ مرکز خرید گندم در فصل خرید تضمینی این محصول در استان آماده دریافت گندم مازاد بر مصرف زراعین است.

گفتنی است؛ علیرغم افزایش ١٢ درصدی خرید تضمینی گندم در آذربایجان غربی امسال هم پیش بینی های جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی این محصول علیرغم افزایش قیمت، بسیار کمتر از میزان تولید شده است. چرا که قیمت تمام شده محصول گندم به دلیل گرانی نهاده های کشاورزی، ماشین آلات و هزینه های تولید بسیار بیشتر از میزان برآورد شده است و قیمت تضمینی هر کیلوگرم گندم نسبت به هزینه های تولید ناچیز است و همین مسئله به جولان دلالان بیشتر کمک می کند، در نتیجه بخش زیادی از گندم تولیدی مثل سال های گذشته از چرخه مصرف داخلی خارج می شود!

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

داستان تکراری هدر رفت خوشه های طلایی گندم/حمایت از تولید از شعار تا واقعیت!

کد خبر 36055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha