سریال سیب صنعتی آذربایجان غربی در ژانر وعده های تکراری و بی ثمر!

سرویس آذربایجان غربی- امسال حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب درختی از باغات آذربایجان غربی برداشت می شود و طبق پیش بینی ها میزان سیب صنعتی، معادل یک پنجم کل تولیدی سیب استان خواهد بود، اما باز هم خبری از برنامه مدون و علمی در مدیریت سیب صنعتی در این استان وجود ندارد و وعده های رنگارنگ و نگرانی باغداران به قوت خود باقی است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، قطب تولید سیب ایران، همه ساله با فرا رسیدن فصل برداشت محصولات، با انواع معضلات روبه رو می شود که یکی از آنها دپوی غیر اصولی سیب در استان است. قصه ایی که هر سال وعده ساماندهی آن مطرح می شود و در نهایت خبری از رسیدگی نیست و این کوه سیب است که در دو طرف جاده های باغ سیب استان، علم می شود.

امسال هم همانند سال های گذشته، جهاد کشاورزی، شرایط آب و هوایی و گرم شدن دما را عامل ریزش زود هنگام سیب عنوان کرده است و احتمال می رود مشکل دپو جاده ایی و عدم همکاری برخی کارخانجات صنایع تبدیلی از جمله بخش خصوصی هم در زمینه خرید سیب صنعتی در سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

دسترنج باغداران در حلقوم دلالان

دپوی سیب صنعتی در کنار جاده های استان هم انگار به یک موضوع لاینحل برای مسئولان استان تبدیل شده است، در حالی که دلالان اواخر تابستان هر سال قراردادهای خود را امضا کرده و در سازماندهی بسیار بهتر از مسئولان عمل می کنند! آنها برای کسب سود بیشتر، سیب خریداری شده را به کارخانه ها عرضه نمی کنند تا قیمت ها افزایش یابد و در مواردی هم با کارخانه ها و مراکز فروش هماهنگ هستند و زمانی اقدام به فروش می کنند که دیگر نرخ تعیین شده خرید تضمینی دولت در قالب سازمان تعاونی روستایی، چندان کار ساز نیست.

از سویی دیگر تخلفات گسترده سازمان تعاونی روستایی هم در سال گذشته به ضرر کشاورزان و باغداران تمام شد. زمانی که مشخص شد این تعاونی محصولات تولیدی را از دلالان و با قیمت بالاتری خریداری کرده است!

خرید تضمینی سیب تنها یک عدد است

در واقع خرید تضمینی سیب صنعتی در آذربایجان غربی تنها یک عدد است و قیمت اصلی را آن کارخانه داران و دلالانی تعیین می کند که سال گذشته در زمینه عدم خرید سیب باهم متحد شدند و برای پایین نگهداشتن قیمت، ترجیح دادند تا سیب صنعتی را از دلالان خرید کنند. این نامدیریتی و بی برنامگی ها سبب می شود، دسترنج یک ساله باغداران به حلقوم دلالان و رانت خواران بخش کشاورزی ریخته شود.

در این وضعیت بلاتکلیف، سال قبل، ١٣ هزار تن سیب تولیدی آذربایجان غربی به کارخانه های خارج استان حمل شد و نشان داد که روند صنایع تبدیلی در استان آذربایجان غربی که اقتصادش بر پایه کشاورزی استوار است، بیشتر شبیه فرصت سوزی است تا تولید، چرا که هر سال بخشی از محصولات استان راهی کارخانه های کنسانتره استان های دیگر می شود و به صورت محصولات فرآوری شده، با قیمتی گزاف تر دوباره به استان آذربایجان غربی برمی گردند.

هیچ جا صحبتی از سیب آذربایجان غربی نمی شود!

نامشخص بودن وضعیت صادرات، بالابودن هزینه های تولید، خرید تضمینی غیر شفاف، عدم مدیریت، همچنین ریزش‌های قبل از برداشت محصول، بی برنامگی صنایع تبدیلی و ... از بزرگ‌ترین مشکلات باغداران آذربایجان غربی است و سیب صنعتی استان که می توانست فرآوری و به محصولات دیگری همچون آبمیوه، کمپوت، مربا و ... تبدیل شود، هنوز هم به شیوه خام فروشی، راهی بازار دلالان شده و سودی عاید قطب سیب ایران نمی شود.

حتی استاندار آذربایجان غربی در سفر اخیر خود به اشنویه با تاکید بر تجاری سازی محصول سیب آذربایجان غربی در سطح ملی و بین المللی گفته بود: «در حالی که ۳۳ درصد تولید سیب کشور متعلق به این استان است ولی هیچ جا صحبتی از آن نمی شود و در نبود زنجیره تولید ماحصل زحمات باغداران به جیب دلالان و واسطه ها می رود». معتمدیان همچنین در سفر به ماکو هم گفت: «هر سال در استان بیش از ۴۰ هزار باغدار، نگران فروش محصول سیب هستند و ما امروز متاسفانه با خام فروشی مواجه هستیم که ارزش افزوده قابل توجهی ندارد»

میزان سیب صنعتی امسال افزایش می یابد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی امروز در جلسه ساماندهی خرید و فروش سیب صنعتی و بررسی موانع و راهکارهای تسهیل صادرات سیب درختی استان گفت: امسال حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن سیب از باغات استان برداشت می شود و پیش بینی می شود با توجه به شرایط جوی و گرمای هوا از این میزان حدود ۲۰ درصد شامل ۲۴۰ هزار تن به صورت سیب صنعتی توسط کارخانجات کنسانتره خریداری شود.

اکبر کرامتی با بیان اینکه برداشت سیب استان از اواسط شهریورماه تا اواسط آبان ماه انجام می شود، ادامه داد: با توجه به تجربه سال گذشته و تغییرات اقلیمی به همراه گرمای هوا و وزش باد در شهریور پیش بینی می شود میزان سیب صنعتی استان افزایش داشته باشد که باید از امروز برای مدیریت آن چاره اندیشی شود.

او با اشاره به پیش بینی برداشت زودتر از موعد سیب از باغات استان به دلیل شرایط اقلیمی بیان کرد: سال گذشته ۹ شهرستان استان در بحث سیب صنعتی درگیر بودند که با ورود به موقع دولت و سازمان تعاون روستایی در بحث خرید تضمینی توانستیم ۴۲ هزار و ۵۰۰ تن سیب صنعتی از باغداران خریداری و تحویل واحدهای فرآوری و کارخانجات بدهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، خرید تضمینی سیب صنعتی توسط دولت را از راهکاری خوب دولت طی سال گذشته برای ساماندهی بازار سیب صنعتی استان دانست و گفت: با ورود به موقع سازمان تعاون روستایی و خرید تضمینی سیب صنعتی توانستیم بخشی از مشکلات باغداران را برطرف کنیم امسال نیز باید این اقدامات به موقع انجام گیرد.

او با اشاره به دایر کردن ۸۳ مرکز مجاز فروش سیب صنعتی در استان در سال گذشته، گفت: انباشت سیب در کنار جاده‌های استان ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود، از پارسال مراکزی مجوز دریافت کردند تا در زمینه جمع آوری بهداشتی سیب زیر درختی اقدام کنند. امسال هم ۸۳ مرکز خرید مجوزدار در زمینه جمع آوری بهداشتی سیب زیر درختی اقدام خواهند کرد که در صورت دریافت مجوز و افزایش تقاضا امکان افزایش تعداد این مراکز تا اخر فصل برداشت وجود دارد

وعده های رنگارنگ و ناکارآمد برای قطب سیب ایران

به گزارش کردپرس، وعده های رنگارنگ ایجاد زیرساخت صادرات هوایی سیب، ایجاد پایانه صادراتی سیب در مرزها، ایجاد بازارچه های خرید و فروش قانونی سیب صنعتی، ایجاد زنجیره صنایع تبدیلی، تدوین سند جامع سیب، خرید تضمینی سیب، ایجاد میز سیب و .... چندین وعده دیگر برای حل معضل سیب تا کنون رنگ واقعیت به خود نگرفته اند و یا ناقص اجرا شده اند و با این همه هر سال، در نبود مدیریت مناسب و کارآمد، سریال دپوی سیب صنعتی ناکام در آذربایجان غربی اکران می شود.

گزارش/ تانیا شعفی

کد خبر 35433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha