ستاد احیای دریاچه ارومیه حیاط خلوتی جهت هدر دادن بیت المال بود!

سرویس آذربایجان غربی- عضو کمیسیون کشاورزی آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه علی‌رغم هزینه کرد بیش از ۶ هزار میلیارد تومان نتوانسته کوچکترین اقدامی در جهت بهبود وضعیت دریاچه انجام دهد و به حیاط خلوت دولت جهت هزینه کرد اعتبارات در امر انتخابات و ماموریت های خارج از کشورِ اعضای ستاد، و هدر دادن بیت المال به نام احیای دریاچه ارومیه تبدیل شد.

جلال محمود زاده امروز سه شنبه ٢١ تیر ماه در صحن علنی مجلس اظهار کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه از ابتدای تأسیس تاکنون اعتبارات فراوانی در اختیار داشته و علاوه بر کمک های بین المللی به این ستاد، تا کنون حدود ٦هزار میلیارد تومان اعتبارات دولتی را هزینه کرده و قرار بود با این اعتبارات و بر اساس نقشه ۱۰ساله کاهش تراز آبی دریاچه را متوقف کند اما پس از ۸سال برنامه احیا نه تنها به تراز اکولوژیک ۱۲۷۴ نرسیده بلکه بعد از این همه سال فعالیت در حال حاضر بخش عظیمی از دریاچه ارومیه خشک شده است.

او افزود: بیش از ۳۰ میلیارد متر مکعب آب دریاچه نسبت به دوره های پر آبی از بین رفته و دریاچه نسبت به تراز اکولوژیک با کمبود آب ۱۳تا ۱۵ میلیارد مترمکعب روبرواست.

عضو کمیسیون کشاورزی آب منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه علی‌رغم هزینه کرد بیش از ۶ هزار میلیارد تومان نتوانسته کوچکترین اقدامی در جهت بهبود وضعیت دریاچه انجام دهد و اهداف خود را به سرانجام برساند در میان هدر دادن بیت المال و عدم موفقیت در این زمینه دلایل متعددی دارد که نیاز به بررسی و تحقیق و تفحص در مجلس شورای اسلامی احساس می شود.

محمودزاده با اشاره به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه از ابتدا ماهیت سیاسی داشت نه ماهیت اجرایی، ادامه داد: تصمیم گیری های استاد اغلب غیرفنی بوده و صرفا بر مبنای بالا بردن تراز آبی دریاچه به هر قیمتی اقدام کرده‌اند که حتی منجر به ضایع شدن حق کشاورزان استان های آذربایجان غربی، شرقی و کردستان شد و معیشت مردم در استان های مذکور را نیز تهدید کرده‌اند.

او اضافه کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه از ابتدای کار تا کنون از مشارکت جوامع محلی و اساتید با تجربه دانشگاهی کشور برخوردار نبوده و به حیاط خلوت دولت جهت هزینه کرد اعتبارات در امر انتخابات و ماموریت های خارج از کشور و به نام احیای دریاچه ارومیه تبدیل شد. در این بین شاهد سوء استفاده‌های مالی، قانون‌شکنی ها، دور زدن قوانین مجلس، صرف اعتبارات ستاد احیا در موارد غیر ضروری بوده ایم.

نماینده مهاباد در مجلس تصریح کرد: هزینه کرد اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه برخلاف موافقت نامه ها صرف ماموریت و همایش و سفرهای خارجی اعضای ستاد شده است و پروژه های ناموفق و بدون نتیجه باقی مانده اند.

او با اشاره به انجام در حسابرسی دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس در رابطه با عملکرد مالی و اداری ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز گفت: ضعف پروژه های مطالعاتی ستاد احیای دریاچه ارومیه، کپی کردن مفاد اطلاعات از اینترنت بدون بررسی میدانی، پرداخت مبالغ کلان به افراد خاص بابت مطالعات انجام نشده! و همچنین گزارش سال ۱۳۹۸ مرکز استراتژیک وقت دولت در ١٥٠ صفحه حاکی از آن است که تخلفات گسترده ای در ستاد احیای دریاچه ارومیه رخ است.

محموده زاده تاکید کرد: متاسفانه نواقص بسیاری در طراحی و اجرای برنامه‌های ستاد احیا وجود دارد به گونه ای که بر اساس شواهد و بررسی ها، کمتر از ۲۵ درصد برنامه‌های ستاد احیا تا کنون اجرا شده و هدف اصلی از طرح تحقیق و تفحص از عملکرد مالی و اداری ستاد احیای دریاچه ارومیه بررسی این موارد و شفاف سازی در این خصوص است. متاسفانه اعتبارات تعیین شده برای ستاد در محل های دیگر و برای سایر پروژه ها که هیچ ارتباطی با ستاد احیای دریاچه ارومیه نداشتند هزینه شده‌اند!

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه آغاز شد

عقب گردی ٩ ساله؛ دریاچه ارومیه به نقطه آغازین بحران بازگشت

15 هزار میلیارد تومان خرج شد، اما دریاچه ارومیه آب رفت!

احیای دریاچه ارومیه؛ یک سر و هزار سودا!

کد خبر 35356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha