موضوع مذاکره با اوجالان جنگ روانی حکومت است؛ HDP دیگر فریب AKP را نخواهد خورد

سرویس ترکیه - مدحت سنجر با جنگ روانی دانستن موضوع مذاکره حکومت با اوجالان در آستانه انتخابات، گفت که حزبش دیگر فریب AKP را نخواهد خورد.

به گزارش کردپرس، مدحت سنجر رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) موضوع گفتگو با عبدالله اوجالان رهبر در بند حزب کارگران کردستان (PKK) با حزب عدالت و توسعه (AKP) را جنگ روانی دانست و گفت که HDP فریب حکومت را نخواهد خورد.

سنجر با شرکت در برنامه تحلیلی سیاسی کانال T24 در گفتگو با مراد صابونجو به پرسش های او در زمینه آخرین تحولات در حزب پاسخ داد. در این گفتگو صابونجو با بیان این که زمزمه هایی درباره انتشار دوباره نامه ای از اوجالان از سوی حکومت یا آغاز مذاکراتی جدید با او شنیده می شود، نظر سنجر را درباره احتمال چنین اتفاقی جویا شد. سنجر گفت: «پیش از هر انتخاباتی چنین شایعاتی منتشر می شود. در همه انتخابات چنین شبهه هایی به فضای سیاسی تزریق می شود. به گونه ای که انگار HDP در انتخابات به AKP نزدیک شده و با آن همکاری خواهد کرد.»

سنجر با پروپاگاندا و جنگ روانی دانستن این موضوع پیش از انتخابات در ترکیه گفت: «این روش روشی اشتباه است. شما کافی است ببینید که نتایج چنین پروپاگانداهایی در انتخابات گذشته چه بوده است؟ حکومت به همین دلیل از حق دیدار اوجالان با خانواده و وکلایش جلوگیری کرده و از آن استفاده ابزاری می کند تا هر وقت خواست آن را به موضوع اصلی اخبار روز بدل کند.»

سنجر با اشاره به نامه اوجالان که در انتخابات گذشته خوانده شد، گفت: «برداشت ها از این نامه اشتباه بود. در آن نامه نیز اوجالان دستوری به HDP برای انتخابات نمی دهد بلکه می گوید که HDP در تصمیم خود مختار است.»

او در ادامه سخنان خود احتمال آغاز روند مذاکرات جدید برای صلح در ترکیه از سوی حکومت را بعید دانست و گفت که موضع اپوزیسیون ترکیه را نیز درباره حل مسئله کرد نامشخص می بیند. او گفت: «اگر جای رهبران اپوزیسیون ترکیه بودم خواستار این می شدم که اوجالان از حق قانونی خود برای دیدار با وکلا و خانواده اش بهره مند شود.»

سنجر در این برنامه با بیان این که نقش HDP در انتخابات آتی تنها برای بالا بردن شمار آرای کسی نیست، گفت که حزبش همچنان درهای گفتگو برای انتخاب نامزد مشترک [با اپوزیسیون] را باز نگه می دارد.

کد خبر 34576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha