اهالی «شیخ جعفر» مانع دپوی مجدد زباله در حومه روستا شدند

سرویس کردستان- اهالی روستای «شیخ جعفر» در پی دپوی مجدد زباله های قروه در حومه روستا با تجمع اعتراضی مانع این اقدام شهرداری شده و خواستار توقف تکرار آلودگی در این منطقه شدند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، پس از چالش انتخاب جایگاه پسماند در قروه و واماندگی مدیریت شهری در این زمینه و وعده های بی اثر فروان؛ شهرداری قروه بدون تأیید کارگروه پسماند بار دیگر برخلاف قانون عمل کرده و زباله های قروه را به همان جایگاه اولیه یعنی حومه روستای «شیخ جعفر» برگرداند. اقدامی که شهردار آن را دستور شورای تأمین استان می داند اما هنوز به تأیید نهادهای متولی در کارگروه پسماند همانند «محیط زیست، بهداشت، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و منابع آب» نرسیده و معلوم نیست شهرداری بر چه اساسی و با چه مجوزی بدون لحاظ کردن و حتی اتمام موارد بهداشتی اقدام به تخلیه و دپوی زباله در این منطقه کرده است؟!

همین کار باعث شد تا بار دیگر تاریخ تکرار شود و همانند سال 95 اهالی روستای «شیخ جعفر» با تجمع خود مانع دپوی مجدد زباله در حومه روستا و در مسیر رودخانه فصلی این روستا شوند.

صبح روز دوشنبه مردم روستای شیخ جعفر در حالی مانع تخلیه زباله در حومه این روستا شدند که هنوز مجوزی قانونی برای دپوی زباله داده نشده است و اینکه شهرداری بدون مجوز زباله ها را به این روستا منتقل کرده بنا به اظهارات رئیس محیط زیست شهرستان تخلف بوده و تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب می شود.

در واقع حرف مردم بر این است که روستا از سال 80 تا کنون با زباله آلوده شده و دیگر اجازه تکرار این آلودگی داده نمی شود. آنان از آلودگی زمین های کشاورزی خود، چاه های کشاورزی، تلف شدن دام ها و بیماری مردم به خاطر نفوذ شیرابه به آب های زیرزمینی روستا می گویند و از اینکه مسئولان دغدغه های اهالی روستا را توجه نمی کنند نگران هستند.

این اقدام شهرداری در حالی است که هیچ گونه مجوزی جهت تخلیه زباله داده نشده و اینکه شهردار قروه از دستور شورای تأمین می گوید در واقع دستور برای دپوی زباله نیست بلکه شورای تأمین استان براساس گفته های خود شهردار و دیگر متولیان کارگروه پسماند به شرط لحاظ کردن تمامی موارد بهداشتی لازم برای بازیافت زباله چنین دستوری را داده است.

با این وجود حتی اگر دستور شورای تأمین استان هم باشد باز مردم مخالف دپوی مجدد زباله در اطراف روستای خود هستند و باید اینجا پرسید اعضای شورای تأمین استان برچه اساسی با انتخاب این منطقه به عنوان جایگاه پسماند موافقت کرده اند؟! آیا فقط به توضیحات شهرداری توجه کرده اند یا خود مستقیم به بازدید میدانی از منطقه پرداخته اند؟! آیا بهتر نبود قبل از هر تصمیمی ابتدا وضعیت منطقه را خود به صورت میدانی کارشناسی می کردند؟!

به هر حال تبعات تخلیه مجدد زباله در حومه روستای «شیخ جعفر» بسیار زیاد خواهد بود و این بار حتی بدتر از سال 95 می شود چرا که هنوز آسیب های زیست میحطی دفن غیربهداشتی زباله های قبلی باقیمانده و همین شده زخمی برای اهالی روستا که درمانی ندارد. لذا می طلبد متولیان کارگروه پسماند در تصمیم خود تجدید نظر کرده و تخریب و نابودی دوباره محیط زیست این روستا را تکرار نکنند./

گزارش تکمیلی در این زمینه به زودی منتشر خواهد شد...

کد خبر 31799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha