جبران عقب افتادگی تاریخی آذربايجان غربى، نیاز به توجه ملی دارد

سرویس آذربايجان غربى- استاندار آذربایجان غربی در نشست مشترک با وزیر صمت گفت: جبران عقب افتادگی های تاریخی استانی که شایسته خدمت و معیشت مناسب برای مردم است، نیاز به یک ریل گذاری اقتصادی و توجه ملی دارد.

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان در نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان استان و جمعی از مدیران استانی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به ظرفیت های مرزی، معدنی، صنعتی و تجاری آذربایجان غربی افزود: با توجه به پتانسیل های مرزی و پایانه های مرزی و بخصوص قرار گرفتن آذربایجان غربی در مسیر کریدورهای مهم کشور، این استان از مزیت های تجاری بین المللی ویژه ای برخوردار است.

او سرمایه گذاری در حوزه معدن استان را نیز ضروری دانسته و بیان کرد: در آذربایجان غربی بیش از ۵۰ نوع ماده معدنی ارزشمند شناسایی شده که نیاز به سرمایه گذاری ملی در حوزه استخراج و فرآوری محصولات معدنی این استان، بیش از پیش احساس می شود.

آذربایجان غربی جایگاه مناسبی در حوزه شاخص های توسعه، اشتغال و تورم ندارد

استاندار آذربایجان غربی همچنین با تاکید بر حمایت از ظرفیت حوزه های گردشگری و صنایع تبدیلی کشاورزی در استان، افزود: علیرغم پتانسیل های فراوان آذربایجان غربی، متاسفانه از این ظرفیت ها به درستی استفاده نشده و این استان جایگاه مناسبی در حوزه شاخص های توسعه و بخصوص در بخش اشتغال و تورم ندارد.

معتمدیان با اشاره به شرایط سختی که آذربایجان غربی در چند دهه اخیر پشت سر گذاشته، تصریح کرد: مردم نجیب آذربایجان غربی حالا از مسئولان کشوری و منطقه ای انتظار دارند که بالاخره شاهد تحولات مثبت اقتصادی و سرمایه گذاری در این استان امن و ثروتمند باشند.

او در ادامه با اشاره به ضرورت سرمایه گذاری های حاکمیتی، دولتی و خصوصی در آذربایجان غربی، گفت: اقتصادی شدن بخش حمل و نقل و سرمایه گذاری در این حوزه می تواند کمک شایانی در توسعه بخش های مختلف آذربایجان غربی داشته باشد.

درخواست افزایش مصوبات ملی در سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی

معتمدیان افزایش مصوبات ملی را نیز برای توسعه استان بخصوص در سفر پیش روی رئیس جمهور به آذربایجان غربی، ضروری دانسته و افزود: جبران عقب افتادگی های تاریخی استانی که شایسته خدمت و معیشت مناسب برای مردم است، نیاز به یک ریل گذاری اقتصادی و توجه ملی دارد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین پای کار آمدن تمامی ارکان حاکمیتی و دولتی را برای توسعه استان و تامین مطالبات بحق مردم منطقه، مهم تلقی کرده و یادآور شد: مطالعات آمایشی، برنامه ریزی ها و مانع زدایی های خوبی در استان انجام شده که شرایط را برای حمایت و سرمایه گذاری حاکمیتی، دولتی و بخش خصوصی جهت توسعه آذربایجان غربی فراهم کرده است.

۵۴۲ واحد صنعتی در آذربایجان غربی غیرفعال هستند

او در ادامهبا توجه به شهرک های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی متعدد در استان، خواستار تکمیل پروژه های نیمه تمام و تخصیص اعتبار ویژه برای بهبود شاخص های توسعه آذربایجان غربی شد.

معتمدیان امروز در ادامه نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان استان و جمعی از مدیران استانی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به تامین زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری مجموعه هایی چون ایمیدرو و ایدرو در آذربایجان غربی، افزود: یکی از اولویت های ما در استان، فعال سازی پروژه های تعطیل و نیمه تعطیل در آذربایجان غربی می باشد که نیازمند سرمایه گذاری بخش های حاکمیتی، دولتی و خصوصی در این زمینه هستیم.

او در ادامه با اشاره به ضرورت فعال سازی ۵۴۲ واحد صنعتی غیرفعال در استان، خاطرنشان کرد: برای فعال سازی بخشی از واحدهای غیرفعال آذربایجان غربی، درخواست تامین حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات را داریم که در صورت تخصیص، ۱۲ هزار و ۵۰۰ شغل برای استان ایجاد خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین از پیش بینی ۷۸ طرح جدید صنعتی اولویت دار با اعتبار ۳۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال زایی برای ۸۵ هزار نفر در طرح آمایشی استان خبر داده و افزود: برای تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه کاره استان که بالای ۶۰ درصد پیشرفت دارند، به ۱۶۹۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ۵۲۰۰ شغل ایجاد می کند.

معتمدیان با اشاره به ضرورت حمایت از برنامه های سرمایه گذاری در حوزه استخراج پتاس و املاح معدنی و تولید شمش طلا که منجر به اشتغال زایی برای حدود ۳۳۰۰ نفر در استان خواهد شد، تصریح کرد: فرآوری محصولات معدنی تولیدی استان که توسط ایمیدرو پیگیری می شود، می تواند سهم بزرگی در توسعه و اشتغال زایی آذربایجان غربی داشته باشد.

او در پایان سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی تولید PVC را با اعتبار ۶۵۰ میلیون یورویی و اشتغال برای ۲ هزار نفر توسط ایمیدرو در استان را ضروری دانسته و افزود: خواستار برنامه مطالعاتی ایمیدرو در پهنه های مختلف استان جهت سرمایه گذاری در محدوده های اولویت دار آذربایجان غربی هستیم.

کد خبر 30985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha