ادامه آب رفتن دریاچه ارومیه/ احیای ناکام در کما!

سرویس آذربایجان غربی- علیرغم مطالعات بی سرانجام طرح‌های ستاد احیای دریاچه و هزینه‌هایی که صرف این طرح‌ها شد! وسعت دریاچه ارومیه، اکنون یک هزار و ۱۵ کیلومتر مربع و حجم آن نیز حدود ۲.۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

به گزارش کردپرس، بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی وسعت دریاچه ارومیه اکنون به ۲ هزار و ۴۸۹ کیلومتر مربع رسیده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک هزار و ۱۵ کیلومتر مربع کاهش یافته است.

تراز دریاچه ارومیه فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۶ سانتی‌متر کاهش یافته است.

در هفته جاری، تراز دریاچه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۷ سانتی‌متر رسید در حالیکه طی مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۲۷۱ متر و ۴۳ سانتی‌متر بود.

تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه یک هزار و ۲۷۴ متر و ۱۰ سانتی متر است و اکنون ارتفاع این دریاچه نسبت به بیشترین تراز ثبت شده برای آن که در سال ۱۳۷۴ رخ داده بیش از ۷.۷ متر کاهش یافته است.

میزان حجم آب دریاچه ارومیه به ۳.۱۱ میلیارد متر مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته حدود ۲.۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش دارد.

گفتنی است؛ مشخص نیست ١٥ هزار میلیارد تومانی که بنا بر اعلام رسمی ستاد، برای اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه هزینه شده، کجا صرف شده است؟؟!

اخیرا هم دولت سیزدهم، ۵۰۵ میلیارد تومان دیگر برای اتمام پروژه های نیمه تمام احیای دریاچه ارومیه تصویب کرده و بر اساس وعده دولت جدید باید تا سال ۱۴۰۷ دریاچه ارومیه را به تراز اکولوژیک برسد. اما تمامی اقدامات دولت ها هم به همان روند قبلی یعنی انتقال آب به دریاچه نمکی و ثبات متزلزل ختم شده است!

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

احیای دریاچه ارومیه؛ یک سر و هزار سودا!

بررسی های بی سرانجام از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه/شفاف سازی فدای چه شد؟

هیولای اعماقِ نگینِ فیروزه ایی آب می بلعد/ دریاچه ارومیه در کمای وعده های بی انجام!

کد خبر 30771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha