۳۸۱ هزار هکتار از مزارع آذربایجان‌غربی زیر کشت گندم رفت

سرویس آذربایجان‌غربی- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی جاری، بیش از ۳۸۱ هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت محصول گندم رفته است.

به گزارش کردپرس، اکبر کرامتی در جلسه ستاد گندم استان، افزود: با توجه به عدم بارش های متناسب در اوایل فصل کشت در پاییز، میزان پیش بینی اولیه تولید در حدود ۵۴۲ هزار تن و خرید تضمینی ۳۵۰ تن برآورد شده است و از هم اکنون باید برای دست‌یابی به خریدحداکثری گندم ، برنامه ریزی لازم برای استفاده از همه ظرفیت های موجود انجام گیرد.

کرامتی اظهار کرد: باید از هم اکنون با استفاده از تمامی ظرفیت ها برای خرید تضمینی گندم آماده شویم تا درجهت تامین امنیت غذایی و قوت غالب مردم استان با کمبودی مواجه نشویم و تا اخرین کیلو در دست گندمکاران باید خریداری و در سیلوها ذخیره سازی شود.

او تاکید کرد: در موقع برداشت گندم در صورت نیاز مراکز خرید سیار هم ایجاد شود تا حتی در دوردسترین منطقه نیز امکان خرید تضمینی محصول از زارع وجود داشته باشد.

رییس جهاد کشاورزی استان بیان کرد: عملیات داشت به تفکیک مناطق شمال، جنوب و مرکز استان با توجه به میزان بارندگی ، از جمله نحوه استفاده از کود سرک ، مبارزه با آفت سن و علف های هرز و محلول پاشی در جهت افزایش بهره وری و عملکرد مزارع انجام گیرد.

کرامتی تاکید کرد: امسال زارعین برای افزایش بهره وری در تولید، با توجه به کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودهای شیمایی ، برای استفاده بهینه و به موقع از کودهای ریز مغذی مورد نیاز در مزارع اهتمام داشته و با جدیت در اولویت قرار بدهند.

او ادامه داد: طبق سهمیه ابلاغی باید ۲۰ درصد مزارع گندم به صورت قراردادی کشت شود که در این راستا در سطح ۱۸ هزار و ۲۰ هکتار از مزارع گندم دیم و آبی با زارعان قرارداد منعقد شده است.

کرامتی در پایان گفت: زارعینی که از کودهای پاییزه در مزارع خود تاکنون استفاده نکرده اند، توصیه می شود برای افزایش بازدهی مزارع خود، نسبت به محلول پاشی کودی در مزارع، استفاده از کود سرک و ریز مغذی ها در فروردین و اردیبهشت ماه و مبارزه به موقع با آفات سن و آفات همگانی و علف های هرز اقدام کنند.

کد خبر 30599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha