۱۲ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۵
بلوط و گردشگری / رامین پی بردی

سرویس کرمانشاه _ سرویس کرمانشاه _ رامین پی بردی از فعالان و صاحب نظران شناخته شده حوزه گردشگری کرمانشاه و از برنامه ریزان رویدادهای جشن شکرگزاری انار در منطقه اورامان و رویداد کرمانشاه و کردستان 2020 در یاددشتی به ظرفیت و پتانسیل ها جنگ های «بلوط» و ضرورت بهره برداری از آن به عنوان یک ظرفیت برای توسعه گردشگری و بهبود وضعیت اقتصادی منطقه پرداخته است.

خبرگزاری کردپرس _ یکی ازجاذبه های طبیعی استان کرمانشاه ، وجود انبوه جنگل های بلوط است که چشمان هربیننده ای را می نوازد و به تنهایی گویای ظرفیت عظیمی است که تاکنون چندان به آن پرداخته نشده است و به سبب اقتصاد ضعیف همنشینانش به گونه ای دچار مخاطره و بحران نیز گردیده است. تا دیر نشده با تقویت درآمد مجاورینش بایستی به حمایتش برخیزیم و هر دو را مورد توجه جدی قرار دهیم تا در قبال آیندگان به بی تدبیری متهم نشده و زمین را با آبادنی بیشتر تحویل شان نمائیم.

یکی از مهمترین کارکردهای گردشگری روستایی وجه مکمل بودن و تنوع بخشی به محصولات روستاست که در کنار سایر صنایع مولد برای اهالی روستا تولید درآمد می نماید و چنانچه به هر دلیلی بازار صنایع دیگر دچار بی رمقی و رکود شود به نحو مطلوبی می تواند با کمترین هزینه ای به جبران درآمد روستائیان کمک نماید .

گردشگری روستایی به عنوان مردمی ترین نوع گردشگری در جهان از قابلیت های بسیار زیادی برای کمک به اقتصاد روستاهای کرمانشاه برخوردار است که طبق معمول به این ظرفیت ثروت ساز نیزتوجه نشده و ازصنعتی که با کمترین آموزشی می توانستیم فعال نمائیم غافل شده و اجازه کمترین تحرک و عرضه اندامی را به آن نداده ایم .

کم تحرکی و خلاقیت پائین دستگاههای ذیربط اجرایی و دانشی سبب گردیده که در بخش هایی از روستاهای استان که همزیستی مسالمت آمیزی را از دیر باز با درختان بلوط داشته اند امروز به دلیل فقدان درآمد کافی به شیوه کاملا غم انگیزی به جان بلوط ها افتاده و یکی پس از دیگری قامت زیبای این نگهبانان با وفای زاگرس را به خاک افکنده و راهی کوره های ذغال سازی نمایند .

قالب اوقات از خود می پرسم که به چه دلیلی راه را می بینیم و به چاه می رویم و از این گونه کار کردن چه ثمری را برای استان تاکنون به ارمغان آورده ایم .

در حوزه عمران و آبادانی روستاها دستگاههای زیادی نقش دارند که شوربختانه به دلیل عدم نوآوری و راهبری غیر منسجم با آسیب های جبران ناپذیری مواجهیم و تا به خود آئیم بخش زیادی از سرمایه های طبیعی جنگل های زاگرس را از دست داده و ادامه تنفس را برای فرزندانمان با مشکلات عدیده ای مواجه نموده ایم.

ذات صنعت گردشگری به صورت اعم و گردشگری روستایی به صورت اخص ،فعالیتی میان بخشی بوده و برای مثمر ثمر بودن نیاز ویژه به مساعدت دستگاههای مرتبط و نخبگان مردمی را دارد تا با راه اندازی شبکه های نو آوران و خلاقان جامعه روستایی به طراحی مسیرهای جدید کارآفرینی جمعی بپردازند .

در طول چند سال گذشته به وضوح دراستان کرمانشاه دیده ام که نقش آفرینی حرکتهای هوشمندانه مردمی و جامعه محور به صورت بسیار موثری ضمن معرفی هر چه بیشتر جوامع هدف وگشودن راههای جدید تولید ثروت ، زمینه تقویت اقتصاد و اشتغال اهالی منطقه را به همراه داشته است.

به یاد دارم که چند سال پیش که گروه محدودی از دهیاران استان را برای آشنایی با گردشگری روستایی دعوت نموده بودیم ثمره آن کارگاه دوروزه راه اندازی چند اقامتگاه بوم گردی در اقصی نقاط استان بود که بسیار جالب توجه می نمود که تا چه اندازه برگزاری دوره کوتاهی در این زمینه می تواند اینقدر در تاسیس مراکز گردشگری موثرواقع شود.

افسوس که متولیان امور زمینه آموزش دهیاران را برای آشنایی بیشتر با منافع صنعت گردشگری فراهم ننموده و همچنان با روزمرگی اوقات خوش خدمت را می گذرانند و غمی برای فردای این آب و خاک ندارند.

در نظر بگیرید که در استان کرمانشاه بیش از دو هزار و پانصد روستا وجود دارد و در صورت راه اندازی یک اقامتگاه به ازاء هر سه روستا به عددی حدود هشتصد اقامتگاه خواهیم رسید که به نوبه خود اتفاق بسیار بزرگ و خجسته ای در سال جاری می باشد.

امیدوارم سال جدید سالی سرشار از نوآوری و خلاقیت برای توسعه گردشگری روستایی باشد .

کد خبر 29943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha