تخلیه ۷ روستای مسیحی نیشین در «بروار علیا» به علت تهاجمات اخیر ارتش ترکیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان_ عملیاتهای نظامی ارتش ترکیه در داخل خاک اقلیم کردستان ادامه دارند ساکنین  ۷ روستا در منطقه «بروار علیا» که اکثریت آنها مسیحی هستند تخلیه شده‌اند.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه خبری روداو، «میخاییل مرخابی» دهیار روستا «میسکا» در بروار علیا اعلام کرد علاوه بر روستای آنها شش روستای دیگر تخلیه شدند.

وی گفت: «روستاهای ملخته، کری، سردشتی، حلوا، دره دستینه و بالوک به علت درگیریهای نظامی اخیر ارتش ترکیه و پ. ک.ک خالی از سکنه شدند».

براساس تحقیقات شبکه روداو در هرکدام از این روستاها ۱۰ تا ۱۵ خانوار ساکن هستند که قبلا در آنجا زندگی می‌کردند اما در حال حاضر به مناطق دیگری روی آورده‌اند. میخائیل مرخابی در خصوص خطرات این جنگ گفت: «این جنگ زندگی ما را تهدید می‌کند و برخی از این روستاها نیز در آتش سوخته‌اند».

آتش بخش اعظم مناطق کوهستانی منطقه بروار علیا را در برگرفته است و به گفته میخائیل مرخابی ۸۵ درصد از این روستاها سوخته‌اند به طوری که حتی نمی‌توانیم یک ساعت در این روستاها دوام بیاوریم.

روستای میسکا تحت کنترل محدوده بروار علیا به شمار می‌رود که تنها ۱۱ خانواده مسیحی همراه با یک خانواده مسلمان در آنجا باقی مانده بودند و با تشدید تنشها و بمبارانهای مداوم این مناطق آنها نیز این مکان را ترک نمودند.

به گزارش روداو تنها در بروار علیا ۳۲ روستا با اکثریت مسیحی وجود دارند که برخی از آنها مسلمان نیز هستند و باهم زندگی می‌کنند.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان CPT به رسانه روداو، در جریان انجام عملیاتهای نظامی ارتش ترکیه در مدت یک هفته روستاهای دیگری نیز به طور کامل تخلیه شده‌اند، در مجموع تنها در استان دهوک ۶۰۲ روستا و ۲۰ هزار هکتار زمین زراعتی مردم در آتش سوخته‌اند و ۲۳۸ بار مناطق مرزی این استان بمباران شده‌اند.

کد خبر 2772705

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha