کردستان آماده صادرات محصولات کشاورزی و معدنی به گرجستان است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج از آمادگی استان کردستان در راستای صادرات محصولات کشاورزی و معدنی به کشور گرجستان خبر داد.

به گزارش کرد پرس، علی اکبر عبدالملکی در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، گفت: جمهوری گرجستان با جمعیت حدود چهار میلیون نفر نیازمند میزان قابل توجهی محصولات کشاورزی است که با توجه به مساحت، کوهستانی بودن و هوای سردتر نسبت به ایران امکان کاشت برخی از این محصولات را ندارد و باید آنها را وارد کند که این مسئله گرجستان را به بازاری مناسب و منطقی برای مواد معدنی، محصولات کشاورزی و تولیدات دانش بنیان کردستان تبدیل می کند.

وی به بیان توجیهات اقتصادی واردات گرجستان از استان کردستان اشاره کرد و افزود: گرجستان مانند هر کشور دیگری خواهان تأمین مواد ارزانتر و باکیفیت  تر در کوتاه  ترین زمان ممکن است که به دلایل بسیار منطقی این کشور می تواند بخش قابل توجهی از نیازهای خود، نظیر محصولات کشاورزی را از ایران و از استان کردستان تأمین کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج کیفیت اکثر تولیدات و محصولات استان کردستان را بالاتر از استانداردهای مورد نیاز برای صادرات دانست و اظهار کرد: استان کردستان قطب تولید بسیاری از محصولات کشاورزی نظیر توت فرنگی، گندم، سیب زمینی و ... است، همچنین مواد معنی کردستان نظیر سنگ مرمر، آوازه جهانی دارند که تمام این موارد به علاوه نزدیکی استان کردستان به گرجستان و بسیاری موارد مثبت دیگر، خرید از کردستان را برای گرجستانی ها منطقی و منطبق بر تمام اصول، الزامات و ملزومات تجارت بین المللی می کند.

عبدالملکی با اعلام آمادگی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج برای تعاملات بیشتر با کشور گرجستان، ادامه داد: این روزها که در دنیا و منطقه برخی موضوعات موجب دور شدن کشورها و حتی دامن زدن به دشمنی ها می شود، لازم است اتاق های بازرگانی نقش جدی تری ایفا کنند و ضمن بالابردن سطح تعامل و مراودات تجاری، به ویژه با همسایگان موجبات شکوفایی هرچه بیشتر اقتصادی و ایجاد امنیت و آرامش در مرزهای طرفین شوند.

وی یادآور شد: در آینده ای نزدیک هیئت های تجاری ۲ طرف دیدارها و جلسات خود را شروع و در مدت زمان کوتاهی این تعاملات به بالاترین میزان ممکن خود برسند.

در ادامه سفیر ایران در گرجستان نیز با اشاره به اینکه این کشور می  تواند بازار مناسبی برای محصولات ایرانی باشد، بیان کرد: متأسفانه در سال های اخیر کشورهای دیگری حتی با فواصل دورتر توانسته اند تا حد زیادی بازار گرجستان را در دست بگیرند.

محمود ادیب گفت: با توجه به قرابت و نزدیکی گرجستان و ایران، تاریخ مشترک و بسیاری موارد دیگر افزایش سطح تعاملات اقتصادی و تجارت با تهیه محصولات مورد نیاز از کشور دیگر موضوعی است که جای کار دارد و باید تا رسیدن به آن تلاش مضاعف صورت بگیرد.

وی با اظهار آمادگی سفارت ایران در گرجستان برای معرفی هرچه بیشتر توانمندی ها و محصولات کردستان به مسئولان گرجستانی، افزود: برای آشنا شدن گرجستانی ها با محصولات کشاورزی استان کردستان سفارت ایران آمادگی دارد هماهنگی های لازم برای برگزاری نمایشگاه، دیدارهای دوجانبه و سایر موارد لازم را هماهنگ کند.

کد خبر 2766958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha