حواشی مالچ پاشی در دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- در حالیکه مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی انجام عملیات مالچ پاشی در بستر دریاچه ارومیه را بدون انجام هماهنگی و اخذ مجوزهای لازم دانسته بود، اما مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست کشور این قضیه را انجام یک طرح تحقیقاتی در گوشه ای از دریاچه ارومیه عنوان کرده است.

به گزارش کردپرس، موضوع مالچ پاشی بستر خشک شده دریاچه ارومیه این روزها با اظهارنظرهای مختلف از سوی مسئولان روبه رو شده است.

در حالیکه چند روز پیش شهنام اشتری مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار خبر شروع عملیات مالچ پاشی در بستر دریاچه ارومیه، گفته بود: «طبق بررسی های انجام شده، این اقدام بدون انجام هماهنگی و اخذ مجوزهای لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیاء دریاچه ارومیه انجام شده است»، اما امروز میثم سعیدی مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفته است: «این موضوع در رابطه با انجام یک طرح تحقیقاتی و با هدف تثبیت شن‌های روان به‌صورت آزمایشی و تنها در ۶۰ متر مربع از بستر دریاچه ارومیه که فاقد پوشش گیاهی است، با استفاده از مالچ غیرنفتی انجام شده است» .

تحقیقاتی که اما بنا بر گفته های مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به محض اطلاع متوقف شده است. به گفته شهنام اشتری؛ «به محض آگاهی از اصل موضوع، همکاران اداره محیط زیست شهرستان عجب شیر با حضور در محل نسبت به ممانعت و توقف عملیات اقدام کرده است». او همچنین تاکید کرده بود: «بر اساس مصوبات ستاد احیاء دریاچه ارومیه، انجام هرگونه عملیات اجرایی و تحقیقاتی مرتبط با فعالیت های احیاء و کنترل پیامدهای بحران دریاچه ارومیه باید با هماهنگی ستاد مذکور و کسب مجوزهای لازم انجام شود».

در دیگر سو مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی هم از اساس طرح اجرایی به نام مالچ پاشی حوضه دریاچه ارومیه را رد کرده و گفته است: «طرحی با عنوان مالچ پاشی دریاچه  نداریم و در این خصوص تاکنون هیچ اعتباری نداشته‌ایم».

سیروس داوودی اظهار کرد: «مالچ پاشی انجام شده نیز از سوی یک شرکت دانش بنیان تنها به عنوان یک طرح تحقیقاتی مطرح شده که در خصوص جلوگیری از گرد و غبار به طور عمومی پی گیری می‌شود اما هیچ گونه مجوز یا مصوبه‌ای در این خصوص صادر نشده است».

با این اوصاف مشخص نیست مالچ پاشی که سازمان حفاظت محیط زیست آن را کار تحقیقاتی خوانده و منابع طبیعی آذربایجان شرقی هم آن را تایید کرده است چرا یک روز بعد از اجرا از سوی سازمان حفاظت محیط زیست همان استان متوقف شده است!

کد خبر 2765558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha