جشن ثبت جهانی کاروانسرای بیستون برگزار می‌شود

سرویس کرمانشاه _ مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای مراسم جشن ثبت جهانی کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون خبرداد.

به‌گزارش کردپرس، داریوش فرمانی روز پنجشنبه ۴ آبانماه در جلسه هماهنگی برگزاری جشن ثبت جهانی کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون، اظهار کرد: امسال با شاهد ثبت سومین میراث جهانی استان در چهارچوب پرونده کاروانسراهای ایرانی بودیم که افتخار بزرگی برای مردم استان کرمانشاه است. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، افزود: از زمان شکل گیری این اتفاق مهم به دنبال فرصتی برای برپایی یک مراسم در شان این اتفاق مهم با حضور مردم و مسئولان کشوری و استانی بودیم. 

او گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای این انجام این اتفاق مهم در آینده نزدیک در دستور کار اداره‌کل قرار دارد. 

فرمانی تصریح کرد: استان کرمانشاه به لحاظ داشته‌های تاریخی از جایگاه ویژه‌ای در کشور برخوردار است و وجود سه اثر جهانی در این استان نمودی از این جایگاه است. 

او افزود: ثبت جهانی آثار تاریخی فرصت‌های خاصی به ویژه در حوزه معرفی این آثار در سطح بین‌المللی فراهم می‌کند که به افزایش جایگاه استان در سطح جهانی کمک می‌کند.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، گفت: در حال حاضر دو پرونده ثبت جهانی دیگر را با اولویت در استان دنبال می‌کنیم که در صورت تحقق بخش مهمی از استان در یونسکو ثبت می‌شود. 

او ادامه داد: ثبت جهانی محور ساسانی کنگاور قصرشیرین با الحاق بخش‌هایی از کشور عراق به عنوان یک پرونده چند ملیتی در دستور کارقرار دارد که بتوانیم خارج از سهمیه ایران آن را به ثبت برسانیم. 

فرمانی افزود: همچنین پرونده ثبت جهانی اسب کُرد نیز به صورت مشارکتی با کشور عراق در برنامه ما قرار دارد. 

پیش از این در استان کرمانشاه کتیبه بیستون، منظر فرهنگی هورامان / اورامانات و کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون در فهرست میراث جهانی توسط یونسکو به ثبت رسیده است.

کد خبر 2762442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha