بیمە شدن ۲٦۷ هزار هکتار از اراضی زراعی کردستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن ۲۶۷ هزار و ۲۳۷ هکتار از اراضی زراعی کردستان در سال زراعی جاری خبر داد.

به گزارش کرد پرس، پیمان اسکندری گفت: در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ نزدیک به ۵۹۱ هزار هکتار از اراضی زراعی کردستان زیر پوشش طرح جهش تولید در دیمزارها رفته است و این استان رتبه برتر کشور در زمینه اجرای این طرح را از آن خود کرده است.

وی با اشاره به اهمیت طرح جهش تولید در دیمزارها و نقش آن در افزایش تولید، اظهار کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ طرح جهش تولید در دیمزارها در ۱۸۹ هزار هکتار از اراضی زراعی کردستان به اجرا درآمده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن ۲۶۷ هزار و ۲۳۷ هکتار از اراضی زراعی کردستان  در سال زراعی جاری خبر داد و افزود: طرح جهش تولید در دیمزارها نقشی اساسی در افزایش اراضی زراعی تحت پوشش بیمه داشته است.

اسکندری، کشاورزی قراردادی را به عنوان ابزار سازماندهی و حمایت از تولیدات کشاورزی به ویژه برای کشاورزان خرد قلمداد کرد و ادامه داد: کشاورزی قراردادی راهکاری برای جلوگیری از فساد، ضرر و زیان محصولات کشاورزی، مقابله با واسطه گری و افزایش درآمد کشاورزان است و نقش قابل توجهی در کاهش دغدغه ها و مشکلات حوزه کشاورزی دارد.

وی یادآور شد: در استان کردستان در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ بیش از ۵۸۹ هزار و ٥۰۰ هکتار، که سطح گندم آبی از این مقدار ۳۲ هزار و ٥۰۰ هکتار و کـشت گندم دیم ۵۵۷ هزار هکتار از اراضی  استان را تشـکیل می دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در خصوص خرید تضمینی گندم در کردستان، بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ در استان کردستان ۲۸۰ هزار تن گندم خریداری شده بود که این میزان در سال ۱۴۰۱ به ۶۲۰ هزار تن گندم و در سال جاری نیز به یک میلیون و ۱۱۵ هزار تن رسیده است که این افزایش در نتیجه برنامه ها و سیاست های جهاد کشاورزی است.

اسکندری با اشاره به محدودیت منابع آب و خاک و ضرورت تامین امنیت غذایی، اجرای طرح ملی الگوی کشت را دارای اهمیت دانست و گفت: تنها راه مدیریت منابع و تامین امنیت غذایی پایدار، اجرای طرح ملی الگوی کشت است و باید کشاورزان و بهره برداران را در این زمینه همراه کنیم.

کد خبر 2761854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha