تغییر الگوی کشت راهبرد بهبود وضعیت دریاچه ارومیه

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه به زودی برنامه عملیاتی تغییر الگوی کشت به همت وزارت جهاد کشاورزی تدوین و نهایی خواهد شد، گفت: در اجرای راهبرد اساسی تغییر الگوی کشت، معیشت و زندگی مردم طبق تاکیدات رئیس جمهور، معاون اول و وزیر کشور خط قرمز ماست.

به گزارش کرد پرس، محمدصادق معتمدیان با اشاره به تغییرات اقلیمی صورت گرفته در جهان و به تبع آن در ایران گفت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بازه زمانی ۱۵ ساله شاهد کاهش ۱۰ درصدی بارش ها بودیم.

وی اظهار کرد: افزایش دما روزانه باعث تبخیر ۳۰ میلیون مترمکعب و سالانه ۲ میلیارد مترمکعب از آب دریاچه ارومیه می شود.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه در یک سال گذشته ۶۰ درصد کاهش بارش برف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه داشتیم، افزود: کاهش ۱۰ درصدی سطح برف و ۵۵ درصدی ارتفاع آن از جمله علل وضعیت حاد دریاچه ارومیه بشمار می رود.

معتمدیان با برشمردن تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارش بویژه برف، مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی و چاه های غیرمجاز به عنوان عوامل اصلی وضعیت فعلی دریاچه ارومیه، ادامه داد: علیرغم اینکه می بایست توسعه کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه صورت نمی گرفت اما میزان اراضی کشاورزی از ۳۹۰ هزار هکتار در سال ۱۳۷۷ به ۵۲۰ هزار هکتار در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

وی با بیان اینکه ۱۱۵ هزار چاه مجاز و غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه فعال هستند، یادآور شد: ۴۲ هزار چاه غیرمجاز فعال یک میلیارد مترمکعب آب مصرف می کنند.

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در ادامه، به توسعه نامتوازن بخش کشاورزی اشاره کرد و بیان کرد: در سنوات گذشته بجای کشت محصولات کم آب بر، محصولات پرآب بر کشت شده به نحوی که سه محصول یونجه، سیب و چغندر قند بیشترین میزان آب را به خود اختصاص می دهند.

معتمدیان گفت: تغییر الگوی کشت به عنوان راهبرد اساسی دولت مطرح است. برای دستیابی به این راهبرد افزایش معیشت مردم از طریق کشت جایگزین از جمله گردو بصورت جدی پیگیری می شود.

وی حمایت دولت و مشارکت مردم را در اجرای راهبرد تغییر الگوی کشت بسیار مهم دانست و افزود: معیشت و زندگی مردم با دریاچه ارومیه گره خورده است و دولت با درک این مسئله در پی اجرای دقیق راهبرد تغییر الگوی کشت و جایگزین کردن محصولات با ارزش افزوده بالا در راستای افزایش درآمد کشاورزان است.

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ترویج، اقناع و آموزش را سه اصل مهم در تغییر الگوی کشت دانست و اظهار کرد: از ظرفیت فعالین زیست محیطی در این مسیر استفاده می شود.

معتدمیان با اشاره به اینکه تکمیل پروژه های نیمه تمام با همکاری دستگاه های مربوطه به خوبی پیش می رود، ادامه داد: پس از افتتاح فاز نخست تونل انتقال آب از کانی سیب، فاز دوم نیز به زودی به بهره برداری می رسد.

وی یادآور شد: به زودی آبگیری سد چپرآباد به عنوان یکی از پروژه های مهم در نجات دریاچه ارومیه با اهتمام وزارت نیرو اجرایی می شود.

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه بیان کرد: با توجه به اهتمام جدی دولت به ویژه در تصویب ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای نجات دریاچه ارومیه، پیش بینی می شود پرونده پروژه های نیمه تمام تا پایان امسال بسته شود.

کد خبر 2760084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha