تشکیل پرونده کیفری برای ٦ تن از مدیران مرتبط با دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی گفت: برای ٦نفر از مدیران مرتبط با دریاچه ارومیه پرونده کیفری تشکیل شده است .

به گزارش کردپرس، ناصر عتباتی در یک گفتگوی خبری به عصر ایران بیان کرد: مدیرانی که در سال‌های گذشته وظیفه داشتند از دریاچه حفاظت کنند به خصوص در بخش تغییر کاربری اراضی و حفر چاه‌های غیر مجاز باید اقدامات لازم را انجام می‌دادند که انجام نگرفته است و دستگاه قضا با این افراد برخورد خواهد کرد.

او تاکید کرد: دستگاه قضایی به صورت مستقیم به این قضیه ورود کرده و در راستای مصوبات شورای بیت المال استان موضوع خشکی دریاچه ارومیه را به صورت ویژه پیگیری می‌کند.

عتباتی افزود: تمام ظرفیت دستگاه قضایی برای جلوگیری از تغییر کاربری در ادامه و جلوگیری از حفر چاه‌های جدید در حوضه آبریز دریاچه ارومیه همچنین تعیین تکلیف چاه‌های غیر مجازی که از گذشته تاکنون شکل گرفته‌اند به کار گرفته می شود و در این زمینه تعدادی هم احکام قضایی صادر شده است.

گفتنی است؛ پیشتر هم رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان‌غربی گفته بود: علیه اقدامات سلبی و ایجابی منجر به خشک شدن دریاچه ارومیه شده، اعلام جرم می‌کنیم.

علیرغم رهاسازی ۷ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه طی ۹ سال گذشته با شروع فصل گرما وضعیت دریاچه ارومیه دوباره بحرانی و بخش اعظم آب های رهاسازی شده اخیر هم تبخیر شده است.ب حران خشکی دریاچه ارومیه جدی‌تر از همیشه‌است و در حال حاضر دریاچه تقریبا به طور کامل خشک شده و چند نقطه آبی به مانند برکه باقی مانده‌است.

این دریاچه در پی سیاست های نادرست مدیریتی در طول بیش از ٣ دهه اخیر اکنون به شوره زاری تبدیل شده که هر چه آب به خوردش می دهند قورت می دهد و خبری از احیا نیست.

این وضعیت ثمره پروژه های اغلب شکست خورده ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال های اخیر است. برنامه هایی که تنها به رها سازی آب به دریاچه نمکی ختم شدند ولی در کنار آن خبری از اصلاح زیر ساخت های مرتبط نبود! رها سازی صرف هم نتیجه ای جز تبخیر در فصل گرما و تبدیل شدن نگین فیروزه ای ارومیه به یک تالاب فصلی نداشته است.

کد خبر 2759726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha