وضعیت تراز آب دریاچه ارومیه بحرانی شد/ اقدامات حوزه نرم افزاری قابل توجه نیست

سرویس آذربایجان غربی- رییس فراکسیون نمایندگان شمالغرب کشور گفت: وضعیت تراز حجم آب دریاچه ارومیه بحرانی است. هر چند در حوزه سخت افزاری و انجام طرح های سخت افزاری مانند انتقال آب از سدکانی سیب و احداث تونل و کانال انتقال به دریاچه اقدامات مثبت انجام شده اما در حوزه های نرم افزاری اقدامات قابل توجهی نشده است.

به گزارش کردپرس، از ایرنا؛ سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در گفت و گویی از بررسی مشکلات احیای دریاچه ارومیه در نشست مجمع نمایندگان شمال غرب کشور با حضور نمایندگان چهار استان، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، جمعی از نمایندگان، دبیرستاد احیای دریاچه، معاونان وزارت نیرو و سازمان محیط زیست و نماینده وزیر جهاد کشاورزی در ستاد احیا خبر داد و گفت: بر اساس اظهارات دبیر ستاد احیای دریاچه؛ بستر انتقال آب از سدکانی سیب کامل بوده و در فصول پاییز و زمستان ۳۵۰ میلیون متر مکعب انتقال آب به دریاچه را دارد که در دهه فجر سال جاری افتتاح خواهد شد.

میرتاج الدینی بیان کرد: در این نشست نمایندگان از وضعیت دریاچه که تراز حجم آب آن به بحرانی رسیده است به شدت ابزار نگرانی کردند و تاکید شد که هر چند در حوزه سخت افزاری و انجام طرح های سخت افزاری مانند انتقال آب از سدکانی سیب و احداث تونل و کانال انتقال به دریاچه اقدامات مثبت انجام شده اما در حوزه های نرم افزاری مانند اصلاح الگوی کشت و مدیریت مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه و مکانیزه کردن کشاورزی اقدامات قابل توجهی نشده است.

او افزود: همچنین نمایندگان مطرح کردند که بخش عمده بحران ایجاد شده مربوط به عدم مدیریت منابع و مصارف آب در حوزه آبریز دریاچه است.

نماینده تبریز اظهار کرد: دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با ارائه گزارشی اقدامات انجام شده و طرح های نیمه تمام و مشکلات موجود و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل طرح های نیمه تمام را تشریح و اعلام کرد که ۲ هزار و ۳۰۰ میلیاردتومان اعتبار مورد نیاز است که در مرحله تخصیص قرار دارد و وجود ۱۰۵ هزار چاه در حوزه آبریز دریاچه که ۷۰ هزار چاه از این تعداد غیرمجاز است باید تعیین تکلیف شوند.

میرتاج الدینی گفت: بر اساس اظهارات دبیر ستاد احیای دریاچه؛ بستر انتقال آب از سدکانی سیب کامل بوده و در فصول پاییز و زمستان ۳۵۰ میلیون متر مکعب انتقال آب به دریاچه را دارد که به زودی فاز دوم این طرح با تکمیل پروژه بادین آباد ۱۸۰ میلیون مترمکعب حجم انتقال آب افزایش خواهد یافت و در دهه فجر سال جاری هم افتتاح خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: معاون سازمان محیط زیست هم بیان کرد که حقابه سالانه مورد نیاز دریاچه ارومیه ۳.۴۲۳ میلیون متر مکعب است که متاسفانه تامین نمی شود و تنها راهکار نجات دریاچه را مدیریت صحیح منابع و مصارف حوزه آبریز اعلام کرد.

رئیس مجمع نمایندگان شمال غرب کشور ادامه داد: با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه مقرر شد نشست آتی با حضور مخبر معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد احیا در اولین فرصت تشکیل شود همچنین تکمیل طرح نیمه تمام در بخش سخت افزاری از جمله پروژه بادین آباد، فاز دوم تصفیه خانه تبریز و ۳۰ کیلومتر لوله گذاری برای انتقال آب تصفیه شده تبریز به دریاچه ارومیه مدنظر قرار گیرد و دولت در تخصیص ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز ستاد احیای دریاچه تسریع کند و ماده ای برای تداوم فعالیت های ستاد احیا و اصلاح الگوی کشت در برنامه هفتم توسعه پیش بینی شود.

نماینده تبریز در مجلس یازدهم گفت: در ادامه مقرر شد در حوزه کشاورزی تغییر الگوی کشت و مکانیزه کردن اراضی کشاورزی و تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز و مدیریت صحیح منابع و مصارف آب در حوزه آبریز دریاچه در دستور کار قرار گیرد و دستگاه های مرتبط از جمله وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست مسائل مربوط به دریاچه را پیگیری و نمایندگان مجلس هم با استفاده از ابزار نظارتی بر این مسائل نظارت کنند؛ فراکسیون محیط زیست هم باید الزامات محیط زیستی دریاچه را به صورت جدی پیگیری کند.

کد خبر 2759570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha