نشست تخصصی «بامداد خونین مشروطه در کرمانشاه» برگزار شد

نشست تخصصی «بامداد خونین مشروطه در کرمانشاه» شنبه ۱۴ مردادماه در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، نشست تخصصی «بامداد خونین مشروطه در کرمانشاه» با همت انجمن ایرانی مطالعات غرب آسیا و همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی، روز شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. مدیریت این نشست را اردشیر پشنگ برعهده داشت.

این برنامه که در دو پنل برگزار شد؛ در پنل اول، فیلم مستند «سرپتی ها» با حضور کیوان مهرگان کارگردان این فیلم، رونمایی شد و در پنل دوم، سخنرانان به بحث های تخصصی پرداختند.

کیوان مهرگان: نظام آموزشی و رسانه ای در شناساندن وقایع تاریخی، به درستی انجام وظیفه نکرده است

کیوان مهرگان، کارگردان فیلم مستند «سرپتی ها» در سخنان کوتاهی ابراز داشت: بسی جای خوشحالی است که به بهانه این فیلم، تکاپویی در بین روشنفکران کرمانشاهی به راه افتاده است.

وی افزود: این فیلم بدون کمک نهادهای دولتی و صرفا با کمک های مردمی ساخته شده است.

او در پایان با انتقاد از نظام آموزشی و رسانه ای، اظهار داشت: نظام آموزشی و رسانه ای، وظایف خود را در قبال شناساندن وقایع تاریخی به درستی انجام نداده است.

قدرت احمدیان: مشروطیت دستاوردهای چندان مثبتی برای ایران نداشت

قدرت احمدیان، عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، سخنرانی خود را به دو بخش مشروطیت در کرمانشاه و مشروطه چه دستاوردهایی برای کشور داشت؟ تقسیم کرد.

در بخش اول سخنرانی، وی ابراز داشت: هنوز درباره بسیاری از نقاط مبهم مشروطیت در کرمانشاه پژوهش نشده و این بخش مغفول مانده است.

این استاد دانشگاه مشروطیت را یک جنبش نخبگی خواند و نه جنبش مردمی. او ادامه داد: در مشروطه کرمانشاه، سران ایلات و عشایر، عمدتا با مشروطه همراه نبودند و عَلَم مشروطه خواهی به دست انجمن هایی بود که با مرکز ارتباط داشتند.

احمدیان در بخش دوم سخنان خود، ابراز داشت: نباید از سر شیفتگی، مدافع مشروطیت شد چرا که مشروطیت دستاوردهای چندان مثبتی برای ایران نداشت و منازعاتی جدی در کشور ایجاد کرد مانند منازعه بین ملی بودن و قومی بودن.

وی در پایان بیان کرد: گفته های من به این معنا نیست که مشروطه هیچ دستاورد مثبتی نداشته بلکه دستاوردهایی مانند قانون را به ارمغان آورده است اما جنبه های منفی و تاریک مشروطیت را نیز باید دید.

محمدسالار کسرائی: وزن کرمانشاه به لحاظ تاریخی و تحولات مشروطه نادیده گرفته شده است

محمدسالار کسرائی، عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی، با بیان اینکه در زمان مشروطه، ما ناخواسته در حاشیه تمدن غربی و نظام جهانی قرار گرفتیم، افزود: برای اولین بار متفکرین و صاحب منصبان ایرانی به این نتیجه رسیدند که برای گذار از مشکلات باید راهی پیدا کنند و یکی از راهها، اصلاحات بود و در بحث اصلاحات، دست روی هرچه می گذاشتند، به سیاست می رسیدند و این شد که به نتیجه رسیدند باید نوع حکمرانی را تغییر دهند.

وی ادامه داد: برای اولین بار مدرنیته توانست تضادهای درونی ما را برملا کند و جامعه ایران متوجه مسائل ملی شد؛ هر چند زمینه های اجتماعی برای جنبش مشروطیت فراهم نبود اما به هر حال مشروطه ضروری می نمود.

این استاد دانشگاه در ادامه با برشمردن دشمنان مشروطیت، سه دشمن اصلی را این طور بیان کرد: 1- دشمن خارجی شامل روسیه و انگلستان 2- دربار 3- بخش سنتی جامعه

او اضافه کرد: محمدعلی شاه با همراهی این سه بخش توانست پارلمان را به توپ ببندد.

کسرائی افزود: در مشروطه کرمانشاه حجم جامعه مدنی در مقابل جامعه ایلی بسیار کوچک بود و معمولا چهار ایل بزرگ آن منطقه، تحولات سیاسی کرمانشاه را رقم زده اند و باید یادآور شد که یکی از موانع مدرنیته، زندگی ایلی و ساختار اجتماعی ایلی است.

وی در پایان بیان داشت: وزن کرمانشاه به لحاظ تاریخی و تحولات مشروطیت، نادیده گرفته شده است.

ارشاد رشیدی رستمی: مشروطیت در جهت تحدید قدرت شاه قاجار و پاسخگو کردن دولت نسبت به مردم به وجود آمد

ارشاد رشیدی رستمی از دانش آموختگان علوم سیاسی، به سه تحول مهم قبل از انقلاب مشروطیت که بر مشروطه ایران تاثیر داشتند، اشاره داشت که عبارتند از: 1- تحولات عثمانی که 70 سال قبل از مشروطه در آنجا بحث عدالت خواهی شکل می گیرد 2- تحولات منطقه اورامانات که یک طریقت دینی به نام طریقت نقشبندی به وجود آمد 3- مسئله زبان و هویت یابی که یک رنسانس در زبان کردی ایجاد شد و شاعران نامداری پا به عرصه گذاشتند.

رشیدی ادامه داد: در مشروطه کرمانشاه، وکیل بیگ جوانرودی و نیروهایش از یاران یارمحمدخان کرمانشاهی بودند و همراه با او شهید شدند که این قسمت از مشروطه کرمانشاه مغفول مانده است.

رشیدی در پایان ابراز داشت: مشروطیت در جهت تحدید قدرت شاه قاجار و پاسخگو کردن دولت نسبت به مردم به وجود آمد.

کد خبر 2759210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha