رهاسازی ١٥٠ میلیون متر مکعب آب سد بوکان به دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- مدیر منابع آب بوکان از اجرای عملیات رهاسازی ١٥٠ میلیون متر مکعب آب سد بوکان به سمت دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش کردپرس، عباس عباسی با اعلام این خبر افزود: عملیات رهاسازی آب سد بوکان به پیکره دریاچه ارومیه در راستای برنامه‌های مدیریت منابع و مصارف سدهای مخزنی حوضه آبریز دریاچه ارومیه از سه روز پیش آغاز و همچنان ادامه دارد.

او ادامه داد: بر اساس ابلاغ مدیریت منابع آب ایران و با هدف تامین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه با حجم ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب سد بوکان به سمت دریاچه رهاسازی می شود.

در راستای احیای دریاچه ارومیه تنها از سال آبی ٩٤-٩٣ تا پاییز سال ٩٩ بیش از ٦میلیارد و ١٥میلیون مترمکعب از سدهای اقماری به سمت این دریاچه رها سازی شد اما باز هم شلاق بی رحم تبخیر تن دریاچه را شوره زار کرد و تابستان سال گذشته بیش از ٩٠ درصد حجم آن از بین رفت. آبی که می توانست خرج صنعت و کشاورزی در آذربایجان غربی شود!!

از پروژه انتقال آب کانی سیب هم که اسفند سال قبل  با اعتبار ۳۵ هزار میلیارد ریال افتتاح شد در فاز نخست ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریاچه سد کانی سیب در پیرانشهر به سمت دریاچه رهاسازی شد.

گفتنی است؛ دریاچه ارومیه برای رسیدن به تراز اکولوژیک سالانه به ٣ هزار و ۴۲۶ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.

کد خبر 2755168

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha