«کرونا» با اقتصاد چه می‌کند/ کیوان کاشفی؛ رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه

سرویس کرمانشاه ـ «کیوان کاشفی»؛ رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه می گوید که حوزه‌های گردشگری، تجارت خارجی و اصناف مهمترین بخش‌هایی هستند که از شیوع کرونا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

شیوع ویروس کرونا در جهان اقتصاد همه کشورهایی که درگیر بیماری هستند را تحت تاثیر قرار داده و این موضوع فقط مختص به ایران نیست، پیامدهای اقتصادی این معضل به نسبت وضعیت اقتصادی کشورها متفاوت بوده که البته هنوز برای تخمین خسارت‌های وارده زود است.

برآوردها نشان می‌دهد ایران نیز در چند بخش به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار گرفته است و در کشور ایران با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز که پیک سفرها را داریم، پیامدهای شیوع کرونا بر گردشگری خود را بیشتر نشان می‌دهد.

بسیاری از هتل‌ها، مراکز اقامتی و رستوران‌ها یا با هدف رعایت موارد بهداشتی و یا نبود مشتری فعالیت خود را متوقف کرده اند.

همچنین اصناف مرتبط با مواد غذایی از جمله کافی شاپ‌ها، اغذیه فروشی‌ها و... این پیامدها را به صورت جدی‌تر شاهد هستند.

تاثیر مهم شیوع ویروس کرونا بر تجارت خارجی و قطع ارتباط اقتصادی بین کشورها غیرقابل انکار است و بعد از شیوع کرونا ارتباط تجاری ما با برخی کشورها قطع شد و برخی کشورها نیز واردات کالا از ایران را محدود کردند.

با وجود اینکه چند روز محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال شد، اما در نهایت توانستیم طرف عراقی را متقاعد کنیم و اگرچه برخی مرزهای ایران با عراق هنوز مشکلاتی دارند، اما مرزهای کرمانشاه با عراق همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

البته شیوع ویروس کرونا در برخی بخش‌ها نیز رونق را به همراه داشته است مثلا در حوزه تولید برخی کالاهای بهداشتی از جمله ماسک، مواد شوینده، محصولات ضدعفونی و... رونق را شاهد بوده ایم.

پیشنهادی هم در این زمینه به دولت ارائه دادیم مبنی بر اینکه واردات ماسک، لوازم ضدعفونی و... بدون ثبت سفارش صورت گیرد تا بتوانیم بازار داخل را اشباع کنیم و مردم در این زمینه کمتر در مضیقه باشند.

لذا با توجه به پیامدهای اقتصادی قابل توجهی که شیوع کرونا به همراه داشته، هرچه زودتر شاهد مدیریت این شرایط باشیم تا خسارت‌های وارده کمتر شود.

کد خبر 255336

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha