«سیدنجم الدین انیسی» شاعر و نویسنده مهابادی درگذشت

سرویس آذربايجان غربى- «سیدنجم الدین انیسی» شاعر و نویسنده پیشکسوت مهابادی پس از یک دوره بیماری در سن ٧٥ سالگی مهاباد درگذشت.

به گزارش کردپرس، «سیدنجم الدین انیسی» استاد تاریخ، شاعر و نویسنده توانای مهابادی، پس از یک دوره بیماری متاسفانه سوم دی ماه بر اثر سکته مغزی دارفانی را وداع گفت.

پیکر مرحوم امروز صبح در مقبره هنرمندان، فاز دوم مقبره الشعرا، طی مراسمی به خاک سپرده خواهد شد.

«سیدنجم الدین انیسی»، سال ١٣٢٥ در مهاباد متولد شد. او کارمند اداره سد مهاباد بود و سال ١٣٥٠ در صدا و سیمای مرکز مهاباد به عنوان نویسنده استخدام شد.

گردآوری، تصحیح و چاپ دیوان شاعران کرد را از جوانی آغاز کرد و قصد داشت آنها را به شیوه ایی آکادمیک باز نشر کند. جمع آوری و تصحیح، دیوانی"حه ریق"، دیوانی شیخ ئیسماعیلی به ‌رزه ‌نجی، دیوانی ئه حمه دی کور ، دیوانی شیخ نه جمه دین سابیری، دیوانی ئه حمه ‌د موختاربه ‌گی جاف و چندین دیوان دیگر از شاعران کرد را در کارنامه دارد که تا کنون برخی از آنها به چاپ رسیده اند.

از او همچنین اشعار زیادی به جای مانده است، تخلص این شاعر مهابادی "بهار" است و گاهی در اشعارش از تخلص "شیدا" هم استفاده کرده است. شعر مشهور "خه می خوم نییه، خه می تومه" که توسط استاد "محمد ماملی" خوانده شده از جمله اشعار زیبای مرحوم انیسی است.

به قلم این نویسنده مهابادی همچنین کتاب های؛ فه ‌رهه ‌نگی شاعیرانی کورد(٥ جلد)، ناودارانی کورد (٥ جلد)، فه رهه نگی په‌ندی پیشینیان، فه رهه ‌نگی زاراوه ‌ی خواناسی عیرفانی، قورئان و حه دیس له‌ شیعری کوردی‌ دا، ژنه ‌شاعیره‌ کورده ‌کان، ئاوینه ی مه هاباد (میژووی مه هاباد) در (٥ جلد) و ده ها کتاب دیگر تالیف شده است.

با وجود حجم کاری بالای این شاعر و نویسنده کرد، تنها 20 کتاب از ایشان بە چاپ رسیدە و هنوز بسیاری از آثار این ادیب گرانقدر (110 جلد کتاب) به چاپ نرسیده است.

کد خبر 24014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha