ظرفیت‌های بانه نویدبخش چشم‌اندازی خوب برای این شهرستان است

سرویس کردستان - استاندار کردستان گفت: بانه جدای از بحث صنعت و واحدهای تولیدی خوب، در زمینه دامپروری و کشاورزی هم ظرفیت‌های زیادی دارد و این چشم‌انداز خوبی را نوید می‌دهد گرچه برای توسعه آن باید تلاش کنیم.

به گزارش کرد پرس، اسماعیل زارعی‌کوشا پنجشنبه شب در شورای اداری شهرستان بانه، مردم این شهرستان را مردمی پرافتخار، اصیل، غیور، مومن و وفادار و پرتلاش خواند و گفت: گوشه‌ای از صلابت این مردم در آربابا تجلی یافته است.

وی افزود: مردم شهرستان بانه شهدای گرانقدری را تقدیم اسلام و انقلاب کرد‌ه‌اند، به روح این شهدا درود می‌فرستیم که خون پاکشان ریخته شد تا از آرمان‌های انقلاب و تمامیت ارضی کشور محافظت شود.

استاندار کردستان اظهار کرد: دی، یکی از ماه‌های پرمناسبت کشور است، ادای احترام می‌کنیم به شهید بزرگ عرصه دفاع بین‌الملل، حاج قاسم مرد بزرگ میدان که در آستانه سالروز شهادت ایشان هستیم.

زارهی کوشا سفر به بانه و دیدارهای مختلف و همچنین بازدید از پروژه‌ سد عباس‌آباد، مرز سیرانبند، منطقه ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی را خوب ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: بانه جدای از بحث صنعت و واحدهای تولیدی خوب، در زمینه دامپروری و کشاورزی هم ظرفیت‌های زیادی دارد و این چشم‌انداز خوبی را نوید می‌دهد گرچه برای توسعه آن باید تلاش کنیم.

استاندار کردستان یادآور شد: در منطقه ویژه اقتصادی ۱۵ سرمایه‌گذاری خارجی داریم که پیگیری خواهد شد.

زارعی کوشا در این جلسه وضعیت سالن ۱۲۰۰ نفری و چمن و پیست تختی، مرز سیرانبند، جاده‌های روستایی و روکش آسفالت بویین تا سیرانبند، پروژه سد عباس‌آباد، پروژه چهارخطه کردن بانه تا بویین و اتمام آسفالت جاده بانه مریوان و قطعات ۳ و ۵ بانه به سقز، انتقال آب از رودخانه بویین، تامین آب شهرک صنعتی، اتمام فاز ۲ منطقه ویژه اقتصادی را از مدیران کل مربوطه جویا شد.

وی برنامه‌ها و طرح‌ها را نویدبخش اقتصادی پویا و پایدار در بانه خواند و بیان کرد: در سفر رئیس جمهوری به استان هم موارد دیگری را برای بانه و استان پیگیری خواهیم کرد.

بانه در حوزه راه از استان‌های کم‌برخوردار است

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: در حال حاضر هیچکدام از روستاها و شهرهای بانه از ظرفیت آبی دو سد شهرستان برای شرب و کشاورزی برخوردار نیستند، چرا که ذخیره آن نیاز آب شرب شهر بانه را هم برآورده نمی‌کند.

بهزاد رحیمی افزود: سد ویسک حدود ۱۰ برابر دو سد بانه ظرفیت دارد که می‌تواند جایگزین باشد مشروط بر آنکه مخاطرات و ملاحضات زیست‌محیطی آن مطالعه شود.

وی اظهار کرد: علاوه بر بودجه ۱۴۰۱، باید تلاش کنیم این پروژه ردیف‌دار شود و اگر هم ردیفی به آن اختصاص نیافت از بودجه‌هایی که بصورت گلوبال در اختیار وزارت نیرو هست استفاده شود.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانه در حوزه راه هم از شهرستان‌های کم‌برخوردار و از راه‌های چهاربانده برخوردار نیست اگرچه در بودجه سالانه ردیفی برای آن در نظر گرفته شده اما بودجه‌های قطره‌چکانی هم صرف طلب پیمانکار می‌شود.

رحیمی یادآور شد: مشکل اصلی بانه برای ساخت واحدهای مسکونی، کمبود زمین است و این می‌طلبد محدوده جدیدی برای شهر بانه تعیین شود.

وی بیان کرد: پروژه‌های ورزشی بانه با پیشرفت حدود ۵۰ درصد در حال فرسوده‌شدن است که می‌طلبد به آن توجه کرد.

کد خبر 23969

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha