شراکت ناعادلانه / عبدالله مرادی

سرویس کرمانشاه _ موضوع ورود گرگ‌ها به شهر جوانرود و حمله ناگهانی آن‌ها به شهروندان، بسیاری را بهت زده و متعجب کرد. عبداله مرادی مدیر گروه رسانه ای میلکان مطلب جالبی در مورد دلایل این رفتارهای عجیب نوشته است.

خبرگزاری کردپرس _ انسان همچون سایر جانداران، جزئى از محیط زیست است و به هوا، آب و خاک و دیگر موجودات نیاز دارد. زندگی انسان در کنار دیگر عناصر طبیعی زمین و بهره برداری و بهره‌کشی از آنها همواره نمودی از پیشرفت و رشدی بوده است که انسان آنرا علم و مایه آرامش خود دانسته است.

به دلیل وابستگى اجزاء کره زمین به همدیگر، هر تغییرى که در هر یک از اجزاء آن حاصل شود کل سیستم را در معرض خطر قرار خواهد داد انسان‌ها همواره بدون توجه به دیگر اجزاء تنها به فکر آسایش و راحتی خود بوده اند.

اثر تجمعی و تجملی انسان به ویژه در چند دهه اخیر این تغییرات را بسیار سریع کرده است. این دخالت و بهره کشی ها در حال حاضر مشکلات زیست محیطى بسیار گسترده ای را به وجود آورده است. از تغییرات اقلیمی و تغییرات آب هوایی گرفته تا تغییر رفتار در حیوانات و خاک و گیاه.

چند وقتی است که موضوع حمله حیوانات شکاری به شهرها و شهروندان بیشتر از پیش به گوش می رسد. از حمله گرگ به مردم جوانرود تا حمله عقاب به قصد شکار یک کودک در کرمانشاه. به این اندیشیده اید که چرا این حیوانات دست به این اقدام می زنند؟

مادامی که انسانها برای سرگرمی و تامین گوشت و البسه خود دست به شکار حیواناتی همچون خرگوش، آهو، کل، بزکوهی و ... می زنند شکارچیان درنده با کمبود غذا مواجه و از فرط گرسنگی به دل شهرها می زنند. بر هم زننده چرخه حیات در محیط زیست روزی باید جایگزین حلقه مفقوده این چرخه شود. انسان با دخالت و تغییراتى که در محیط طبیعى به وجود آورده، نظام طبیعى را به صورت مصنوع دگرگون ساخته است.

تغییر و دگرگونى در جنگل ها و مراتع، بیابان زایى و گسترش بیابان ها و تغییر در گونه هاى گیاهى با ارزش و رخنه بعضى از گونه هاى غیربومى باعث تخریب اکوسیستم هاى حساس شده است.

کد خبر 22898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha