بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی کرمانشاه؛ همچنان پا در هوا

سرویس کرمانشاه – راه و شهرسازی به عنوان متولی ساخت پروژه بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی، کارنامه ای بسیار ضعیف و قابل انتقاد دارد. پروژه ای که ابتدا قرار بود در سال ۱۳۹۲ به بهره برداری برسد ولی اکنون پس از گذشت ۸ سال، در صورت تامین منابع مالی مناسب، عملیات اجرایی آن تا ۱۴۰۳ به طول می انجامد.

به گزارش خبرنگار کردپرس؛ اگر با پیگیری های راه و شهرسازی این بیمارستان در همان موعد مقرر و در سال ۱۳۹۸ به اتمام می رسید، با توجه به ظرفیت بستری بسیار بالای آن، در دوران زلزله و کرونا می توانست به زنده ماندن صدها شهروند کرمانشاهی کمک کند. البته پیش بینی آینده پروژه ای که به پیمانکار بیمارستان زلزله زده اسلام آباد غرب – با وجود ۱۰۰ کیلومتر فاصله از کانون زلزله – سپرده شده، چندان هم دشوار نبود.

بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی کرمانشاه از مصوبات سفر دوم احمدی نژاد به استان کرمانشاه بود که در بهمن ماه ۱۳۸۷ مصوب شد، اما تعلل در آغاز عملیات اجرایی آن اجرایش را به دولت اول روحانی انداخت. در حالی بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی کرمانشاه در آذر ماه ۱۴۰۰ تنها ۱۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تا یک قرن دیگر نیز افتتاح نمی شود که پروژه هم تیپ آن در سنندج ۹ اسفند ۱۳۹۵ با حضور وزیر بهداشت؛ با عنوان بیمارستان کوثر سنندج افتتاح شد.

شهریورماه سال ۱۳۹۴ بود که خبرهایی مبنی بر ساخت یک بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی، در کرمانشاه، به گوش رسید. بیمارستانی با مساحت ۶٫۹ هکتار و زیربنای ۴۵ هزار مترمربع در یازده طبقه، رو به روی بیمارستان سینا!
آن زمان مدیر کل وقت راه و شهرسازی استان اعلام کرد که طراحی این بیمارستان در مراحل نهایی قرار دارد و ظرف ۲ ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز و ظرف سی ماه به بهره برداری خواهد رسید. باتوجه به صحبتهای مدیرکل راه و شهرسازی در آن زمان، این پروژه می‌بایست تقریباً در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری میرسید اما به خاطر عدم تخصیص به موقع اعتبارات لازم، این اتفاق نیفتاد.

بیمارستانی با چهارده درصد پیشرفت!

برای بررسی شرایط این پروژه و اینکه تا چه حد پیشرف فیزیکی داشته و کی به بهره برداری میرسد به سراغ مسئولان مربوطه رفتیم. «امیری» سرپرست حوزه فنی اجرایی اداره کل راه و شهرسازی، اداره‌ای که متولی ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی است، درباره اینکه این پروژه تا به حال چقدر پیشرفت فیزیکی داشته است؛ گفت: «پیشرفت فرق می‌کند، یک پیشرفت مربوط به کل پروژه است که شامل: محوطه، دیوارکشی و ساختمان‌ها می شود؛ چون ساختمان‌های بیمارستان مثل ساختمان‌های معمولی نیست، در بیمارستان ساختمان‌های جنبی زیادی وجود دارد. اگر بخواهیم درباره پیشرفت کلی بگوییم این پروژه حدود۱۴درصد پیشرفت داشته است ولی ساختمان اصلی بیمارستان حدوداً پنجاه درصد پیشرفت داشته است.»
او در پاسخ به این سؤال که چند سال طول می‌کشد این پروژه به اتمام برسد بیان کرد: «اینکه بگوییم چند سال طول می‌کشد که پروژه به اتمام برسد، به اعتباراتی که به آن تعلق میگیرد، بستگی دارد. اگر یک . اعتبار خوبی به آن بدهند از نظر فنی ظرف ۲ تا ۳ سال آینده جمع می‌شود.»
امیری با اشاره به اینکه این پروژه در حال حاضر مبلغی بالای هفتصد میلیارد تومان اعتبار لازم دارد ادامه داد: «اگر سالی ۲۰۰میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص بدهند ساخت آن طی مدتی که گفتم تمام می‌شود اما امسال ۲۳ میلیارد تومان به آن اختصاص داده‌اند و اگر اینطور پیش برود ساخت آن فعلاً تمام نمیشود.»
این مسئول با بیان اینکه متولی اصلی ساخت این پروژه وزارت راه و شهرسازی است اظهار کرد: «دقیق نمی‌دانم چه مبلغی تا به امروز بابت ساخت این بیمارستان تزریق شده است ما فقط کارهای اداری مربوط به پروژه را انجام می‌دهیم و پیگیر مسائل کلی هستیم و در جریان سایر مسائل نیستیم.»
چند سال پیش برخی از مسئولان مربوطه اعلام کردند هزینه‌های ساخت این بیمارستان زیاد است و بخش دولتی به تنهایی از عهده آن برنمی آید و باید بخش خصوصی هم ورود پیدا کند؛ امیری در پاسخ به این سؤال که آیا بخش خصوصی به این پروژه ورود پیدا کرده است یا نه گفت: «چند سری از بخش خصوصی ورود پیدا کردند اما از آنجایی که این پروژه یک پروژه کلان است، موفق به همکاری نشدند. حتی چند سال پیش از چند کشور خارجی هم آمدند تا در این پروژه سرمایه گذاری کنند اما بازهم منجر به بستن قرارداد نشد.»
او در پاسخ به چرایی این موضوع ادامه داد: «شاید وزارت بهداشت یا وزارت مسکن در جریان جزئیات باشند ولی بالاخره تحریم‌ها هم بی اثر نیستند.»

۵۴۰ تخت خوابی جایگزین بیمارستان های معتضدی و امام خمینی


سرپرست حوزه فنی اجرایی اداره کل راه و شهرسازی استان، با اشاره به اینکه بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی کرمانشاه یک بیمارستان جنرال است که تمام بخشهای تخصصی را پوشش می‌دهد، وجود این بیمارستان برای استان کرمانشاه را ضروری دانست و بیان کرد: «وقتی یک پروژه تعریف میشود باید کلی توجیهات فنی و اقتصادی برای آن بیاورند تا سازمان برنامه و بودجه بپزیرید برای آن پروژه پول پرداخت کند. مخصوصاً پروژه‌های مثل این پروژه که کمیسیون ماده ۲۳ میخواهد تا بپذیرند برای ساخت آن بودجه بدهند. این پروژه جایگزین ۲ بیمارستان امام خمینی و معتضدی است چون این بیمارستان‌ها قدیمی هستند و اگر این بیمارستان به بهره برداری برسد ۲ بیمارستانی که گفتم از رده خارج می‌شوند. علاوه بر آن اگر سرانه تخت بیمارستانی را در نظر بگیرید سرانه استان کرمانشاه خیلی پایینتر از میانگین سرانه کشوری است به همین دلیل تعریف و توجیهات فنی و اقتصادی این پروژه پذیرفته شد.»

بیمارستان باید در سال ۹۲ به بهره برداری می رسید

امیری با بیان اینکه این بیمارستان از مصوبات سفر ریاست جمهوری است و ساخت آن باید سال ۸۹ شروع و در سال ۹۲ باید تمام می‌شد؛ اظهار کرد: «در عدم پرداخت چنین پروژه‌هایی هیچ ارگانی مقصر نیست، وزارت مسکن مجری ساخت و وزارت بهداشت مجری بهره برداری از آنها است. پول ساخت آنها را هم سازمان برنامه و بودجه به نمایندگی از دولت پرداخت می‌کند. در حال حاضر ساخت پروژه فعال است و دارند روی آن کار می‌کنند یعنی یک پروژه تعطیل، راکد یا رها شده‌ای نیست و پیمانکار گرید یک هم دارد روی آن کار می‌کند اما به خاطر کمبود اعتبار کند پیش می‌روند».
او در پایان خطاب به مسئولان استانی گفت: «خواهش ما این است که مسئولان ارشد استان پیگیری کنند تا اعتبار ویژه‌ای برای این پروژه تخصیص دهند چون واقعاً نیاز مردم استان است؛ این بیمارستان یک بیمارستان جنرال است و تمام بخشهای تخصصی را دارد و میتواند جنبه توریستی، درمانی و جذب بیمار از کشورهای همسایه مثل عراق داشته باشد، بیماران به جای اینکه به تهران بروند میتوانند به این بیمارستان مراجعه کنند علاوه بر آن در بحث اشتغال زایی هم نقش بسزایی دارد. لذا از استانداری، راه و شهرسازی و نمایندگان استان میخواهیم پیگیر این قضیه باشند برای آن یک اعتبار ویژه بگیرند تا ساخت آن با سرعت بیشتری پیش برود.

۴ سال است پیشرفتی در پروژه ندیده‌ایم

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه سال هاست پیشرفتی در پروژه بیمارستان ۷۵۰ تختخوابی کرمانشاه حاصل نشده، گفت: با این روند تا یک قرن دیگر هم این پروژه افتتاح نمی شود.
دکتر محمودرضا مرادی در گفت و گو با ایسنا، با انتقاد از روند کند ساخت بیمارستان ۷۵۰ تختخوابی کرمانشاه، گفت: ساخت این بیمارستان با اداره کل راه و شهرسازی است که متاسفانه تاکنون پیشرفتی نداشته است.
مرادی گفت: چهار سال است به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه فعالیت دارم و طی این مدت تغییر و پیشرفتی در این پروژه ندیده‌ام.
وی افزود: اگر وضع به همین منوال پیش برود تا ۱۰۰ سال دیگر هم این بیمارستان به بهره برداری نخواهد رسید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: این بیمارستان تنها در صورتی ساخته می شود که به مدت چهار تا پنج سال اعتبارات مناسب به آن اختصاص یابد.
مرادی با اشاره به وجود بیش از ۳۳۰۰ تخت بستری در استان، گفت: از این تعداد حدود ۲۶۰۰ تخت در اختیار بخش‌های دولتی است و با توجه به اینکه استان قطب درمان غرب کشور محسوب می شود و از استانهای اطراف مراجعه داریم باید تعداد تخت‌ها افزایش یابد.
وی افزود: قطعا راه‌اندازی بیمارستان ۷۵۰ تختخوابی می‌تواند کمک خوبی برای تامین تخت‌های مورد نیاز استان باشد، اما با این روند فعلا امیدی به افتتاح این بیمارستان نیست.
مرادی گفت: از طرفی وجود این بیمارستان در جنوب شهر کرمانشاه می‌تواند موازنه خوبی در سطح کلانشهر کرمانشاه ایجاد کند و نیاز نباشد که بیماران به مجتمع بیمارستان امام رضا(ع) در شمال شهر کرمانشاه ارجاع داده شوند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: از طرفی برای بحث آموزش هم با توجه به افزایش دانشجویان رشته های پزشکی در مضیقه هستیم و اگر این پروژه افتتاح شود می‌تواند از لحاظ آموزش دانشجویان کمک خوبی برای دانشگاه باشد و نیاز نباشد تمام دانشجویان به مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) ارجاع شوند.
مرادی گفت: دانشگاه علوم پزشکی وسعت بسیاری پیدا کرده و با حدود ۶۲۰۰ دانشجو نیاز ضروری به وجود دو مرکز ژنرال آموزشی دارد.

گزارش: مریم قوی

کد خبر 22521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha