ساخت و ساز در بستر مسیل‌ها علت سیلاب مهاباد اعلام شد

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‎غربی گفت: ساخت و ساز در بستر مسیل‌ها از دلایل مهم بروز سیل در مهاباد بود که با برنامه ریزی های لازم از جمله احداث سیل بندها در بالادست می توان جلوی تکرار آن را گرفت.

به گزارش کردپرس، امیرعباس جعفری روز پنجشنبه پس از بازدید از مناطق سیل زده مهاباد در جلسه ستاد بحران این شهرستان در محل فرمانداری اظهار کرد: جلوگیری از ساخت و ساز در بستر مسیل ها و حریم رودخانه‌ها و ساماندهی بناهای ساخته شده در محدوده آنها باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد.

او با بیان اینکه بروز سیل در این فصل از سال امری بی سابقه بوده است افزود: خشکسالی‌ های اخیر، تغییر رژیم بارندگی‌ها، افزایش بارش ‌های رگباری و متوسط دمای سالانه، بی‌نظمی‌های اقلیمی را به دنبال داشته و موجب بروز حوادثی از این دست شده است.

جعفری اضافه کرد: با توجه به امکان تکرار این حادثه در این شهرستان به ویژه در منطقه "مکریان" نیاز است تا مطالعات لازم صورت گرفته و اقدامات لازم از جمله ایجاد زیرساخت‌ها به ویژه کانال های انتقال آب به صورت کاملا حساب شده احداث شود.

او افزود: کارگروهی نیز باید با عضویت دادستان و دیگر دستگاه های مرتبط در این شهرستان تشکیل شود تا میزان خسارت ها برآورد و ساخت و سازهای غیرمجاز نیز در مسیر سیل احداث شده است شناسایی شود.

منطقه سیل زده مهاباد نیازمند احداث سیل‌گاه است

فرماندار ویژه مهاباد نیز در این جلسه گفت: از نخستین دقایق وقوع سیل در این شهرستان همه ادارات، دستگاه های اجرایی و نیروهای نظامی بسیج شده و در حال ساماندهی مناطق سیل زده و پاکسازی خیابان ها و کوچه ها هستند.

عارف خدرلو با بیان اینکه محور پیرانشهر نیز در کمتر از یک ساعت بازگشایی شد افزود: در این حادثه بر اثر آخرین برآوردهای انجام شده ۷۵ واحد مسکونی دچار آبگرفتگی شده و به بیش از ۳۰ دستگاه خودرو نیز خسارت وارد شده است.

او با بیان اینکه شرایط توپوگرافی منطقه مکریان به گونه ای است که نیازمند احداث سیل‌گاه است اظهار کرد: جلسه ای در همین رابطه در این شهرستان برگزار خواهد شد تا اصلاحات لازم و در صورت نیاز مطالعات بیشتری برای تثبیت بستر این منطقه صورت پذیرد .

خدرلو تاکید کرد: در صورت نیاز همچنین از محل اعتبارات مدیریت بحران استان نیز اعتباراتی برای این منظور درخواست خواهد شد.

به گزارش کردپرس، به نقل از ایرنا' بارش شدید باران بعدازظهر روز گذشته در مهاباد موجب جاری شدن سیل در پنج نقطه از این شهر شد که بیشترین میزان آن در منطقه "مکریان" بود ؛ این حادثه خوشبختانه خسارت جانی دربرنداشت.

کد خبر 20548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha