قانون اساسی را که بدون حضور کردها تصویب شود نمی پذیریم/نگران تکرار ماجرای عفرین هستیم

سرویس سوریه - عبدالکریم عمر رئیس کمیسیون روابط خارجی مدیریت خودگردان اعلام کرد که آنها قانون اساسی را که کردها را در بر نمی گیرد نمی پذیرند.

به گزارش کردپرس، عبدالکریم عمر، رئیس کمیسیون روابط خارجی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه گفت که جلسه کمیته قانون اساسی که همه سوری ها را در بر نمی گیرد، هیچ نتیجه ای نخواهد داد. او همچنین از تکرار توافق انجام شده بر سر عفرین ابراز نگرانی کرد.

عبدالکریم عمر در گفتگو با ناظم داشتان خبرنگار آژانس خبری مزوپوتامیا در مورد اظهارات گیر پدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، آن را بی اساس توصیف کرد و گفت: «ششمین دور نشست های کمیته قانون اساسی سوریه در حال برگزاری است، اما نتیجه این نشست با سایر نشست ها فرقی نخواهد داشت، زیرا قانون اساسی به این شکل تدوین نمی شود؛ اول از همه، باید بین طرفین و بخش های مختلف سوریه یک توافق منعقد می شد. برای آینده سوریه دستیابی به اجماع بین گروه های مختلف ضروری است. مثلا قرار است وضعیت حکومت سوریه چگونه باشد؟ جمهوری یا نظام پارلمانی؛ یک سیستم متمرکز یا غیر متمرکز؟ در ابتدا باید بر سر این موضوع توافقی حاصل شود. بنابراین چیزی که در حال تدوین است پیش نویس قانون اساسی نیست.»

عمر با بیان این که که نماینده ای نه از جانب کردها و نه از جانب مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در این مذاکرات حضور ندارد، گفت که آنها قانون اساسی ای را که در تدوین آن مشارکت ندارند، نخواهند پذیرفت. او تاکید کرد که قانون اساسی جدید که بدون حضور نماینده 5 میلیون نفر تدوین شده باشد، بی نتیجه است.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مدیریت خودگردان با اشاره به قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد سوریه گفت: «کمیته قانون اساسی با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل تأسیس شده است. هنگامی که این تصمیم گرفته شد، آنچه آنها اپوزیسیون سوریه می نامیدند قوی بود و 60-70 درصد از سوریه در دست آنها بود. اما در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد. به همین خاطر قطعنامه 2254 سازمان ملل در مورد سوریه نیز بحث برانگیز است، و در مذاکرات جدید هیچ نتیجه ای حاصل نخواهد شد. با این حال، اگر این کمیته مورد بازبینی قرار گیرد و تمام سوریه را در بر بگیرد آن وقت ممکن است که نتیجه نهایی واقع بینانه تری به دست آید.»

عمر همچنین با ارزیابی تهدید های اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای حمله به شمال و شرق سوریه از تکرار اتفاق عفرین در شمال سوریه ابراز نگرانی کرد. او گفت: «توافقی که آن روز بین روسیه و ترکیه رخ داد موجب بی ثباتی منطقه و بزرگتر شدن بحران سوریه شد. اگر این توافق تکرار شود زمینه برای احیای داعش فراهم خواهد شد.»

کد خبر 19474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha