تظاهرات در استان های مختلف عراق به مناسبت سالگرد اعتراضات اکتبر 2019

سرویس عراق و اقلیم کردستان – صدها تظاهرکننده روز جمعه در میدان التحریر در مرکز بغداد گردهم آمدند تا دومین سالگرد اعتراضات اکتبر 2019 را گرامی بدارند.

به گزارش کرد پرس به نقل از الجزیره، دیروز جمعه شمار زیادی تظاهرکننده برای تغییر طبقه سیاسی و مبارزه با فساد در میان اقدامات امنیتی گسترده در شهرهای مختلف این کشور تظاهرات کردند.

صدها تظاهرکننده در بغداد در میدان تحریر گردهم آمدند. همچنین شهروندان در شهر ناصریه مرکز استان ذی قار و بصره تجمع و تأکید کردند به "انقلابشان" ادامه خواهند داد.

خبرنگار الجزیره گزارش داد تظاهرکنندگان در دومین سالگرد اعتراضات اکتبر 2019 در میدان التحریر بغداد تجمع کردند.

وی افزود: نیروهای امنیتی عراقی، تدابیر امنیتی شدیدی در اطراف این میدان اتخاذ کردند.

فعالان عراقی اعلام کردند هدف از اعتراضات، تأکید بر خواسته های تظاهرکنندگان یعنی ایجاد تغییر در نظام حاکمیتی و معرفی و مجازات عوامل کشتار تظاهرکنندگان است.

تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی، عدم پاسخگویی دولت به خواسته هایشان در زمینه انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی و معرفی و مجازات عوامل کشتار تظاهرکنندگان را محکوم کردند.

معترضان همچنین پلاکارد تصاویر کشته های اعتراضات در طول دو سال گذشته را با خود حمل می کردند.

در بصره نیز صدها تن از تظاهرکنندگان در میدان جنگ در مقابل ساختمان استانداری بصره گردهم آمدند.

تظاهرات روز جمعه تنها چند روز مانده به برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق انجام می شود و فعالان طرفدار اصلاحات سیاسی به دو گروه مشارکت کننده و تحریم کننده انتخابات تبدیل شده اند.

یادآور می شود براساس گزارش تدوین شده توسط یک کمیته دولتی در عراق، اعتراضات سال 2019 منجر به کشته شدن حدود 700 تظاهرکننده و زخمی شدن هزاران نفر دیگر و همچنین، کناره گیری دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر وقت عراق از قدرت و تغییر قانون انتخابات شد .

کد خبر 18249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha