وسعت دریاچه ارومیه به هزار کیلومتر مربع کاهش یافت

سرویس آذربایجان غربی- معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: وسعت دریاچه ارومیه از ۲ هزار و ۶۲ کیلومتر مربع در سال گذشته به هزار و ۲۶۲ کیلومتر مربع کاهش پیدا کرده است.

به گزارش کردپرس، حجت جباری امروز پنجشنبه در حاشیه بازدید از غار طبیعی تاریخی سهولان مهاباد در جمع خبرنگاران افزود: میزان ورودی آب به دریاچه ارومیه در سال آبی گذشته به دلیل خشکسالی تنها یک میلیارد مترمکعب بود که این میزان نسبت به سال آبی قبل از آن ۱.۵ میلیارد متر مکعب و نسبت به حقابه این دریاچه برای آنکه به سطح اکولوژیک برسد ۲.۴ میلیارد متر مکعب کاهش یافت.

او نیاز آبی سالانه دریاچه ارومیه را ۳.۴ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: در سال آبی گذشته میزان بارندگی ۲۲ درصد کاهش یافت و از سویی دیگر میزان تولید آب در سطح حوزه نیز به دلیل خشکسالی با کاهش قابل توجه ای روبرو شد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: از سویی دیگر کاهش میزان حجم آب رودخانه ها، روان آبها و کاهش رهاسازی آب از پشت سدها موجب شد تا حقابه موردنیاز این دریاچه تامین نشود و شاهد کاهش وسعت دریاچه و میزان حجم آب آن شویم.

جباری گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه هم اکنون هزار و ۲۷۰ متر و ۶۴ سانتی متر از سطح آبهای آزاد است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۶۲ سانتی متر کاهش یافته است همچنین وسعت دریاچه ارومیه نیز از ۲ هزار و ۶۲ کیلومتر مربع در سال گذشته به هزار و ۲۶۲ کیلومتر مربع کاهش پیدا کرده است.

او اضافه کرد: به رغم کاهش بارش ها، کشاورزان و بهره برداران حوضه دریاچه ارومیه همچنان در حال مصرف بی رویه آب بوده و کاهشی در این زمینه رخ نداده است.

کد خبر 18172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha