تالاب بین المللی «کانی برازان» مهاباد تا دو هفته دیگر سیراب می شود

سرویس آذربایجان غربی- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از رها سازی آب به سمت تالاب بین المللی «کانی برازان» مهاباد طی 15 روز آینده خبر داد و گفت: این مهم با با در نظر گرفتن اولویت آب شرب انجام می شود.

به گزارش کردپرس، پس از انتشار گزارش تازیانه خشکسالی بر تن «بهشت پرندگان ایران»؛ «کانی برازان» تشنه است در خبرگزاری کردپرس، امروز مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از رها سازی آب به سمت تالاب «کانی برازان» در روزهای آینده خبر داد و گفت: طی دو هفته آینده با در نظر گرفتن اولویت آب شرب، تبخیر آب پشت سد و منابع مصارف بخش صنعت به میزان 1 تا 3 میلیون مترمکعب آب به تالاب کانی برازان رهاسازی خواهد شد.

یاسر رهبردین افزود: در سال جاری 3 میلیون مترمکعب تامین آب تالاب کانی برازان انجام شده است اما شرایط خشکسالی باعث خشک شدن بخش زیادی از تالاب شد.

کاهش ١٥ درصدی آب سدهای آذربایجان غربی

او در خصوص منابع آبی استان نیز گفت: امسال به نسبت دراز مدت، با کاهش 17 درصدی بارش نزولات آسمانی و در طی سال جاری آبی با کاهش 50 درصدی منابع ذخیره آبی مانند برف مواجه هستیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: در استان 14 سد داریم که 7 سد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ، 6 سد در حوضه ارس و یک سد در حوضه زاب قرار می گیرند. آب پشت سدهای استان در حال حاضر نزدیک به 669 میلیون مترمکعب می باشد که به نسبت سال گذشته 15 درصد کاهش داشته است.

بخش عمده احیای دریاچه ارومیه وابسته به نزولات آسمانی است

رهبردین با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه گفت: احیای دریاچه ارومیه بخش عمده ای وابسته به نزولات آسمانی است. البته شرکت آب منطقه ای در طی سالهای گذشته اقدامات خوبی انجام داده است که می توان به لایروبی رودخانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه مانند: رودخانه زرینه رود ، رودخانه سیمینه رود و اتصال این دو رود مهم به یکدیگر و انتقال به پیکره اصلی دریاچه ارومیه با احداث کانال به طول 23 کیلومتر، لایروبی رودخانه های مهاباد، گدار، روضه، نازلو و باراندوز اشاره کرد.

او اضافه کرد: همچنین با سردهنه سازی های مطالعه شده در رودخانه های اصلی و بارش های دو سال اخیر ثمره این اقدامات به خوبی دیده می شد، اما امسال بدلیل بارش کم، ذخایر برف کم و دمای بالا کاهش ورود آب به دریاچه را شاهد بودیم.

زیرساخت های مناسب در شبکه آبیاری کشاورزی ایجاد می شود

رهبردین با تاکید بر اینکه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی نیز گفت: این مهم در راستای کمک به احیای دریاچه ارومیه ایجاد زیرساخت مناسب و برنامه مدون با زمانبندی دقیق و متناسب امکان پذیر است. خوشبختانه با پیگیری ها و مکاتبات لازم طی سال جاری با ایجاد زیرساخت در شبکه آبیاری، کاهش تاثیر منفی بر منابع آب زیرزمینی و آبخوان داری را شاهد خواهیم بود.

او در ادامه با اشاره به پایین آمدن کیفیت آب چشمه ها و چاههای تامین کننده آب شرب 140 روستای شهرستان مهاباد بیان کرد: در سالهای 98 و 99 برابر پیگیری های آب فاضلاب استان تامین آب شرب این روستاها از مخزن سد مهاباد مصوب شد. انتقال آب از مخزن تا تصفیه خانه و تا خود روستاها هم در شرح وظایف شرکت آب و فاضلاب استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی افزود: در این خصوص نیز شرکت آب منطقه ای استان با تعامل مناسب جهت مانع زدایی و تسریع در خدمات رسانی به روستاییان، خط انتقال اختصاصی برای تامین آب صنایع پایین دستی که توسط این شرکت احداث شده بود را در اختیار آب و فاضلاب استان قراردادیم تا به صورت مشترک برای صنعت و تامین آب شرب این روستاها مورد استفاده قرارگیرد.

او در پایان سخنان خود با اشاره بر بیانات رئیس جمهور در خصوص اهمیت گردشگری و توجه ویژه به این امر گفت: برنامه ریزی های خیلی خوبی برای جذب گردشگر و سرمایه گذار بخش خصوصی صورت گرفته و به دنیال آن هستیم بعد از اخذ مجوز های زیست محیطی لازم محوطه سد های استان علی الخصوص سد مهاباد و سد شهرچای ارومیه را با قرارداد 20 ساله در اختیار سرمایه گذاران این بخش قراردهیم تا با ایجاد ملزومات بازی های آبی، جت اسکی، رستوران و .... کمکی به صنعت گردشگری استان انجام پذیرد.

کد خبر 17536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha