خشکسالی دامداری عشایر آذربایجان غربی را تهدید می کند

سرویس آذربایجان غربی- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با توجه به کاهش بارش ها در سال جاری و خشکسالی به وجود آمده، دامداران عشایری باید مورد حمایت قرار گیرند تا دسترنج آنها که دام سبک و سنگین است بر اثر خشکسالی تلف نشود.

به گزارش کردپرس، اکبر کرامتی در جلسه كميته استانى خرید تضمینی دام عشایر استان گفت: خشک شدن مراتع به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع تغذیه دام‌های عشایر باعث ایجاد مشکلات اقتصادی برای عشایر شده و وظیفه همه دستگاه های اجرایی ذیربط این است که از این قشر زحمت کش حمایت کنند که اجرایی شدن عملیات خرید حمایتی یک طرح بسیار مهم و اثر بخشی در این زمینه خواهد بود.

او ادامه داد: به منظورایجاد تعادل و تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار خرید تضمینی دام زنده از عشایر در دستور کار قرار گرفته است.

کرامتی افزود: نیاز است کار گروه هایي متشكل از كارشناسان معاونت امور دام جهادکشاورزی، امور عشایر، دامپزشکی و پشتیبانی امور دام جهت تعیین قيمت متوسط دام حذفی در مناطق مختلف استان تشکیل شود تا با مشخص شدن قیمت و بعد از تصويب آن در كميته استانى به صورت پایلوت دو هزار راس دام در مرحله اول از طریق شركت پشتيبانى امور دام با همكارى اداره کل امور عشایر خریداری شود.

در ادامه علی ناجی مدیر کل امور عشایر استان با اشاره به تصویب و ابلاغ طرح خرید حمایتی دام عشاير گفت: به دنبال تلاشها و پيگيرى سازمان امور عشایر ایران و براساس مصوبه شوراى قيمت گذارى و اتخاذ سياستهاى حمايتى محصولات اساسى كشاورزى در اردیبهشت ماه سال‌جاری با هدف حمایت از عشایر در شرایط سخت خشکسالی مقرر شده شرکت پشتیبانی امور دام کشور نسبت به خرید دام مازاد عشاير اقدام کنند.

او اضافه کرد: ابه ازای هر کیلو دام زنده، ۳ کیلو جو با قیمت مصوب دولتی نیز به عشایرتحویل داده می‌شود.

کد خبر 17427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha