محقق نشدن برنامه تغییر الگوی کشت توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه / مشکل جدی آب در کشت پاییزه

سرویس آذربایجان غربی- معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی رحمانی با انتقاداز برخی اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: ستاد احیا تغییر الگوی کشت را در برنامه داشت که این امر چندان محقق نشد و امروز شاهد عدم توازن آب مصرفی و الگوی کشت هستیم.

به گزارش کردپرس، آیدین رحمانی در سی و چهارمین نشست شورای حفاظت از منابع آب آذربایجان غربی ضمن اشاره به فعالیت های خوبی که در راستای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی انجام شد، افزود: علی رغم فشارهای رسانه ای بر رها سازی آب پشت سدها، شرکت آب منطقه ای آب شرب و کشاورزی را در اولویت خود قرار داد و با توجه به حساسیت موضوع توانست حداقل های آب را حفظ کند تا بلکه تنش آبی امسال را بگذرانیم.

او بیان کرد: آب موضوع فرابخشی بوده و تامین و توزیع آن به صورت عادلانه باید صورت بگیرد و با توجه به کاهش چشمگیر آب باید درایت بیشتری براختصاص حق آبه کشاورزان به کار بسته شود.

رحمانی با انتقاد بر برخی اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: ستاد احیا تغییر الگوی کشت را در برنامه داشت که این امر چندان محقق نشد و امروز شاهد عدم توازن آب مصرفی و الگوی کشت هستیم.

به نقل از آب منطقه ایی؛ در این نشست رهبر دین مدیرعامل شرکت آب منطقه ایی آذربایجان غربی، گزارشی از منابع آبی استان و بحران کاهش جدی منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: متاسفانه محقق نشدن بارندگی های پیش بینی شده و نبود ذخیره برفی مناسب موجب کاهش چشمگیر آب مخازن سدها شد.

او ادامه داد: سد شهید کاظمی بوکان نیز در شرایط مشابه قرار گرفته و با توجه به اهمیت این سد به لحاظ تامین آب کشاورزی و شرب منطقه و استان های همجوار نیازمند به اتخاذ تصمیمات راهبردی در جهت گذر از بحران کم آبی است.

رهبردین افزود: در بهار امسال با توقف رهاسازی و انتقال برداشت آب شرب شهر سقز به سد چراغ ویس کردستان چالش آبی موجود تا حدودی مدیریت شد و شرایط برای گذرا ز فصل تابستان فراهم گردید.

او بیان داشت: برای کشت پاییزه مشکل جدی آب بر قوت خود باقی است و لازم است جهاد کشاورزی استان نیز در این خصوص تدابیری اندیشیده و اقداماتی انجام دهد.

کد خبر 13635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha