انتشار:  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398  ::  15:04   

در نامه‌ ای به‌ سازمان ملل؛

نچیروان بارزانی خواستار به رسمیت شناختن‌ فدرالیسم اقلیم کردستان و میانجیگری سازمان ملل میان اربیل و بغداد شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – در نامه‌ ای به‌ دبیر کل سازمان ملل، نخست وزیر اقلیم کردستان پیشنهادهایی را برای ادامه‌ فعالیت هیئت مساعدت سازمان ملل متحد در عراق، مطرح کرده‌ است.

به‌ گزارش کردپرس، شبکه‌ تلویزیونی روداو، نزدیک به‌ نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان از ارسال نامه‌ ای از سوی وی به‌ دبیر کل سازمان ملل خبر داد.

بر اساس این گزارش، نامه‌ نخست وزیر اقلیم کردستان به‌ دبیر کل سازمان ملل سه‌ هفته‌ پیش از نشست شورای امنیت برای تمدید یک ساله‌ مأموریت هیئت سازمان ملل متحد در عراق موسوم به یونامی (UNAMI) ارسال شده‌ است .

ارسال این نامه‌ در حالی است که‌ دولت مرکزی عراق، مشغول تدوین طرحی برای کاهش فعالیت های هیئت مساعدت سازمان ملل متحد می باشد.

اولین درخواست مطرح شده‌ در نامه‌ نخست وزیر اقلیم کردستان از آنتونیو گوتِرِش دبیر کل سازمان ملل مربوط به‌ استان کرکوک و دیگر مناطق مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی عراق موسوم به‌ مناطق مورد مناقشه‌ است که‌ در این نامه‌ تأکید شده‌ است: هیئت سازمان ملل متحد در عراق، می تواند به‌ عنوان میانجی، نقشی اساسی در آغاز دیالوگی جدی و  جامع میان اربیل و بغداد، با هدف حل و فصل اختلافات و مشکلات فی مابین، به‌ ویژه‌ اجرایی کردن ماده‌ 140 قانون اساسی عراق ایفا نماید.

شورای امنیت سازمان ملل هر ساله‌ و طی مصوبه‌ ای، مأموریت یونامی در عراق را تمدید و برنامه‌ کاری و نقشه‌ راه‌ آن را، مشخص می کند.

بر اساس این گزارش، طی سالیان گذشته‌ به‌ دلیل مخالفت بغداد، مسئله‌ کرکوک و اجرایی شدن ماده‌ 140 قانون اساسی عراق، به‌ عنوان کلید حل اختلافات ارضی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی در اولویات کاری یونامی گنجانده‌ نشده‌ است.

دولت اقلیم کردستان، سال گذشته‌ نیز در نامه‌ ای به‌ دبیر کل سازمان ملل و کشورهای عضو شورای امنیت این سازمان درخواست کرد که‌ در مصوبه‌ شورای امنیت، افزایش  نقش سازمان ملل برای حل مسئله‌ کرکوک و مناطق مورد مناقشه‌ که‌ در این درخواست، مناطق جدا شده‌ از کردستان عنوان شده‌ بود؛ گنجانده‌ شود و یونامی این نقش اصلی را ایفا و به‌ نتیجه‌ برساند.

اما این درخواست اربیل ، علیرغم پشتیبانی و حمایت های آمریکا، از سوی انگلیس که‌ مسئول اصلی پرونده‌ عراق در شورای امنیت است؛ مورد قبول واقع نشد.

بر اساس گزارش در پیش نویس تمدید مأموریت یونامی در عراق که‌ پیش بینی می شود  31 می به‌ رأی گذاشته‌ شود این درخواست گنجانده‌ نشده‌ است و تاکنون نیز کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، پاسخی به‌ نامه‌ نخست وزیر اقلیم کردستان نداده‌ اند.

یکی از درخواست های اصلی در نامه‌ بارزانی به‌ دبیر کل سازمان ملل، اعتراف به‌ موجودیت فدرالی اقلیم کردستان در گزارش های سازمان ملل می باشد.

سازمان ملل گزارش هایی دوره‌ ای در خصوص عراق تدوین و منتشر می کند و برجسته‌ ترین آن گزارش دبیر کل می باشد که‌ هر سه‌ ماه‌ یک بار برای شورای امنیت ارسال می شود. در آخرین نامه‌ 33 بار از عنوان دولت اقلیم کردستان و 12 بار از عنوان فدرالی برای اشاره‌ به‌ نام نهادهای دولتی اقلیم، استفاده‌ شده‌ است.

در بخش دیگری از این نامه‌، نچیروان بارزانی خواستار اعتلای سطح نمایندگی سازمان ملل در اقلیم کردستان و تعیین و استقرار معاون فرستاده‌ دبیر کل سازمان ملل در اقلیم شده‌ است.

نخست وزیر اقلیم کردستان، همچنین درخواست کرده‌ است که‌ شخصی از سوی سازمان ملل به‌ عنوان مسئول امور انسانی به‌ اقلیم کردستان اعزام شود؛ مسئولیتی که‌ از سال 2015 خالی است.

نچیروان بارزانی در همین رابطه‌ درخواست کرده‌ است دفتر برنامه اسکان انسانی سازمان ملل متحد از بغداد به‌ اربیل منتقل شود؛ زیرا 90 درصد آوارگان سوریه‌ در عراق و همچنین 60 درصد آوارگان عراقی در اقلیم کردستان اسکان یافته‌ اند.