انتشار:  سه‌شنبه 18 دی 1397  ::  12:42   

دولت باغچلی:

خروج آمریکا از سوریه بازی است/ ترکیه باید وارد شرق فرات شود

سرویس ترکیه - دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه در سخنرانی هفتگی خود در جلسه فراکسیون این حزب با اشاره به این که مسئله خروج نیروهای آمریکایی از سوریه واقعیت ندارد، عنوان کرد: ترکیه باید وارد شرق فرات شود.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی شفق، دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) در جلسه هفتگی این حزب  در اظهاراتی با اشاره به عملیات احتمالی ارتش ترکیه علیه مواضع یگان های مدافع خلق (YPG) در شرق فرات عنوان کرد: به منظور تأمین بقای ترکیه بدون در نظر گرفتن شرق و غرب فرات باید عزم راسخی برای انجام هر چه سریع تر عملیات از خود نشان داد. کسانی که در طول مرزهای جنوبی ما دست به خیانت زده اند و برای ما دام پهن کرده اند، با یک ایمان و اراده آهنین روبه رو خواهند شد. در اطراف ترکیه نباید هیچ جریان وابسته به تروری حضور داشته باشد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ترکیه که با عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون خواب را از چشمان امپریالیسم ربوده بود اکنون نیز برای آزادسازی منبج و شرق فرات مصمم است. موقعیت و مواضع ما مشروع است. مسئله ما مسئله موجودیت و دفاع از امنیت ملی است. ترکیه برای دفاع از بقای ملت ترک جبهه گشایی کرده است. ترکیه هم به صورت نظامی و هم به صورت دیپلماتیک در عرصه عملیاتی و در پای میز مذاکرات حاضر است. کشورمان از تحولات منطقه ای برکنار نیست و با یک موقعیت تأثیر گذار دقیقاً در مرکز این تحولات حضور پیدا کرده است. امروزه مناطق عملیاتی سپر فرات به آرامش رسیده اند، عفرین در امنیت به سر می برد و کریدور ترور قطع شده است.

باغچلی در ادامه سخنان خود در واکنشی تند به اظهارات اخیر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص محافظت از کردها در برابر حملات ترکیه نیز خاطرنشان کرد: نمی دانم بولتون هستی یا دالتون! ترکیه از شما و رؤسای شما نخواهد پرسید که چه کاری انجام دهد. این چه گستاخی و بی تربیتی است؟ عنوان می کنید متفق های ما مبارزان کرد هستند. آن قصاب های انسانی که متفق شما هستند هیچ ارتباطی با برادران کرد ندارند. نابودی این ها در هر کجا که دیده شوند واجب است. تلاش برای یکی نشان دادن PKK و YPG با برادران کرد ما بی شرمی و فرومایگی است. بعد از این چگونه به صورت یکدیگر نگاه خواهیم کرد. شرایط تداوم ناتو را چگونه فراهم خواهید کرد؟ محبت ترامپ به برادران کرد ما ساختگی و دروغین است. تلاش برای نشان دادن این که ترکیه در حال مبارزه با کردها است نه انسانیت است نه دوستی. و همچنین نشان دادن تروریست ها به عنوان کُرد کفر است. تروریست، تروریست است. آمریکا هر چه می خواهد بگوید؛ ترکیه برای حق و عدالت وارد شرق فرات خواهد شد. ما با این که دیگران چه خواهند گفت کاری نداریم. یک فرصت طلایی پیش رویمان است. آمریکا قصد خارج شدن از سوریه را ندارد. این ها تماماً بازی های استراتژیک هستند، ترکیه باید بدون در نظر گرفتن این موضوع وارد شرق فرات شود.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه