سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 14 شهریور 1397  ::  12:14   

بازی با آتش ادلب / مراد یتکین

سرویس ترکیه – ترکیه در حال اعزام نیرو، تانک، توپخانه و خودروهای زرهی بیشتر به مناطق مرزی خود با سوریه است، تا در مقابل نتایج احتمالی یک عملیات نظامی گسترده در ادلب جانب احتیاط را نگاه دارد و همچنین از 12 پایگاه نظامی نظارتی خود در ادلب که در چارچوب معاهدۀ آتش بس گروه آستانه تأسیس کرده است، حفاظت کند.

روز گذشته 4 سپتامبر، چند ساعت پس از توئیت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده دربارۀ لزوم پرهیز از یک عملیات نظامی در شهر ادلب، ارتش ها روسیه و سوریه پس از 22 روز حملات خود را به این شهر از سر گرفتند.

پیام روسیه واضح است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نمی خواهد زمان را از دست بدهد و اجازه دهد عناصر تروریستی با جمعیت غیر نظامی ادعام شوند، خشونت را به همه جا سرایت دهند و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در مقابل حملات احتمالی استفاده کنند. پس از آغاز حملات هوایی به ادلب، دیمتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت ادلب به «لانۀ تروریست ها» تبدیل شده و حمله به آنها نباید تلاش های دیپلماتیک را متوقف کند. منظور وی از تلاش های دیپلماتیک کنفرانس گروه آستانه است که قرار است 7 سپتامبر در تهران برگزار شود و پوتین، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار کنند. موضوع ادلب اولویت نخست این دیدار خواهد بود.

ترکیه به دو دلیل با ادامۀ عملیات نظامی در ادلب مخالف است:

  • موج دیگری از پناه جویان: ادلب در شمال غربی سوریه واقع است و به مرزهای ترکیه بسیار نزدیک است. با افزایش فشار به غیرنظامیان، ترکیه نزدیک ترین مقصد برای فرار از درگیری ها است. روز گذشته ولکان بوزکر رئیس کمیسیون روابط خارجی پالمان ترکیه به CNN Turk گفت آنکارا نگران 800 هزار شهروند سوری دیگر است که که می توانند به سمت ترکیه حرکت کنند و به سه میلیون سوری دیگری که اکنون در ترکیه زندگی می کنند اضافه شوند.
  • نفوذ تروریست ها: برآورد می شود حدود 60 هزار تروریست مسلح در ادلب و اطراف آن حضور دارند و بیش از نیمی از این شهر را کنترل می کنند. این بیشترین تعداد تروریست های دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و القاعده در سوریه است. بر اساس گزارش های موجود، حدود 15 هزار تن از این افراد از اتباع سوریه، عراق یا دیگر کشورهای عربی نیستند. آنها ستیزه جویان خارجی هستند که برخی از آنها از کشورهای اروپایی آمده اند، اما اکثریت آنها از چچن و جمهوری های آسیای مرکزی، روسیه و چین هستند. اگر این تروریست ها بتوانند از ادلب خارج شوند، ممکن است بخواهند به کشورهای خود باز گردند. این موضوع مشکلی جدی برای این کشورها و همچنین ترکیه خواهد بود که مسیر سفر و انتقال آنها قرار دارد.

ترکیه در حال اعزام نیرو، تانک، توپخانه و خودروهای زرهی بیشتر به مناطق مرزی خود با سوریه است، تا در مقابل نتایج احتمالی یک عملیات نظامی گسترده در ادلب جانب احتیاط را نگاه دارد و همچنین از 12 پایگاه نظامی نظارتی خود در ادلب که در چارچوب معاهدۀ آتش بس گروه آستانه تأسیس کرده است، حفاظت کند.

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه اخیراً گفت تفکیک تروریست ها از غیرنظامیان ادلب مشکل، اما از طریق اشتراک بهتر اطلاعات میان کشورهای درگیر ممکن است.

پس از دیدار و گفتگوی جیم جفری نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور سوریه با مقامات ترکیه در آنکارا، که آخرین مقصد سفرش پس از اسرائیل و اردن بود، مایک پومپئو وزیر امور خارجۀ ایلات متحده در یک تماس تلفنی با چاوش اوغلو دربارۀ وضعیت ادلب پس از حملۀ روسیه گفتگو کرد. استفان دمیستورا نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز گفت با افزایش تنش ها دیپلماسی میان ترکیه و روسیه برای مسألۀ سوریه کلیدی خواهد بود.

 

منبع: حریت

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

غرب باید به مقاومت جامعۀ مدنی ترکیه کمک کند / الیف شافاک

ترکیۀ اردوغان؛ گرفتار بر سر دو دوراهی / یحیی مادرا

آیا درگیری نظامی ترکیه و سوریه محتمل است؟ / بیستون عباسی

ترکیه؛ منبع تشویش و استهزا / چنگیز آکتار

رمز گشایی پیام اردوغان به مناسبت «روز پیروزی» / مراد یتکین

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه