انتشار:  سه‌شنبه 9 مرداد 1397  ::  16:29   

ترکیه قصد ندارد از شمال سوریه خارج شود / ریجن

سرویس ترکیه – پایگاه خبری - تحلیلی ریجن در یادداشتی به احداث یک بزرگراه در شمال سوریه توسط ترکیه پرداخته و مدعی شده است که با توجه به پروژه های صنعتی انجام شده و سرمایه گذاری در زیرساخت های تجاری این مناطق، به نظر می رسد ترکیه قصد ندارد از سوریه خارج شود.

حکومت ترکیه در حال احداث بزرگراه در مناطقی از شمال سوریه است که در دو عملیات موسوم به «سپر فرات» و «شاخۀ زیتون» به تصرف خود در آورده است، تا مناطق صنعتی احداث شده پس از این دوعملیات را به هم و به شهرهای مرزی ترکیه پیوند دهد.

با کمک و نظارت ترکیه، ساخت مناطق صنعتی در مناطق الباب و جرابلس در شمال سوریه که در عملیات سپر فرات پاکسازی شدند، آغاز شده است.

به گزارش شبکۀ تلویزیونی دولتی ترکیه (TRT)، در گام نخست همگان می توانند سهام 400 تأسیسات صنعتی این منطقه را خریداری کنند. این تأسیسات از جمله خدمات مهندسی، ساخت وساز، غذا و پارچه را شامل می شوند. حکومت ترکیه در میان شهرهای الباب و الرای، در نزدیکی مرز ترکیه، یک بزرگراه احداث می کند. این جاده نقش مهمی در تقویت شهر صنعتی الباب دارد که به این وسیله به شریان تجاری الرای متصل می شود. مواد خام از طریق این مسیر وارد و کالاهای تولید شده به عنوان صادرات وارد بازار ترکیه خواهد شد.

گزارش شده است که این بزرگراه در دست احداث بخشی از پروژۀ ایجاد زیرساخت های تجاری در مناطقی است که پس از عملیات نظامی «دارای فرصت های تجاری هستند.»

ماجد صالح معمار ناظر در پروژۀ منطقۀ صنعتی الباب به سانه ها گفت «این پروژه توسط ترکیه هدایت می شود و با همکاری شورای محلی الباب و گروه بزرگی از صنعت گران و تجار الباب و مطقۀ وسیع تر عملیات سپر فرات به اجرا در می آید.»

همچنین گزارش شده که قرار است این بزرگراه در آینده گسترش یافته و از شهر سوری چوپان بی تا منبج، که اینک تحت کنترل ارتش دموکراتیک سوریه به رهبری کردها است، امتداد یابد. این بزرگراه دو مسیر جداگانه خواهد داشت، یک مسیر به سمت الباب و مسیر دیگر به سوی جرابلس.

حکومت حزب عدالت و توسعه (AKP) کنترل چند شهر سوریه را با عملیات نظامی به دست گرفته است، که یکی از آنها الباب است و در آن یک منطقۀ صنعتی با مشارکت سرمایه گذاران سوری و سرمایه گذاران ترک نزدیک به [رئیس جمهور ترکیه رجب طیب] اردوغان احداث شده است. انتظار می رود حدود هشت هزار تاجر سوری ساکن ترکیه در مناطقی که بزرگراه آنها را به هم متصل می کند، سرمایه گذاری کنند.

از جمله شهرهای شمال سوریه که ترکیه با عملیات نظامی آنها را به تصرف خود در آورده است، می توان از عفرین، اعزاز، الباب و جرابلس نام برد.

علاوه بر این، ترکیه تصمیم گرفته است یک مدرسۀ فنی و حرفه ای در جرابلس تأسیس کند، که نقض حق حاکمیت سوریه به شمار می رود.

دمشق پس از عملیات شاخۀ زیتون ترکیه علیه عفرین اعلام کرده این عملیات اقدامی «خشونت آمیز» و «اشغالگری» علیه سوریه است.

 

منبع: پایگاه خبری – تحلیلی ریجن

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

اعراب در اسرائیل، کردها در ترکیه / بیستون عباسی

اردوغان در شولای آتاتورک / ایلهان تانر*

آخرین شانس صلح از نگاه اوجالان (قسمت اول) / بیستون عباسی

آخرین شانس صلح از نگاه اوجالان (قسمت دوم) / بیستون عباسی

دەنگ بێژ: هنرمند مقاومت در برابر از یاد ر فتگی / دویگو یلدیز

مشکل تراشی حکومت برای گروه های اسلام گرای ترکیه / گوکهان باجیک*

ترکیه به دهۀ 1990 باز گشته است / بارچین یینانچ

زمانی برای ستم گری / نورجان بایسل

آیا وضعیت فوق العاده در ترکیه به پایان رسیده است؟ / سیبل هورتاس*

برات البایراک «دامات سر حکومت» اردوغان: رئیس جمهور آیندۀ ترکیه / بیستون عباسی

ترکیه در راه دست یابی به سلاح هسته ای؟ / بیستون عباسی

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه