آغاز بحران کم آبی در مهاباد/ نگرانی ها برای تامین آب شرب و کشاورزی!

سرویس آذربایجان غربی- بحران کم آبی در مهاباد بخش عمده اقتصاد این شهرستان یعنی کشاورزی را تهدید می کند و 4 هزار هکتار مزارع زیر کشت آبی در معرض خطر اند. بنا به گفته رییس امور آب مهاباد؛ «امسال با بحران کم آبی مواجه هستیم و کاهش میزان حجم آب ذخیره شده در سد این شهرستان به ۱۵۹ میلیون متر مکعب رسیده که کمترین میزان در ۶ سال اخیر است».

به گزارش کردپرس، امسال بیشتر نقاط استان آذربایجان غربی با شرایط خشکسالی روبه رو است. بارش ها در مهاباد به نسبت سال گذشته ۴۲ درصد و نسبت به نرمال ۳۱ درصد با کاهش همراه بوده است.

اما با وجود پیش بینی ها در خصوص کاهش بارندگی ها، از 30 اسفند ماه رهاسازی 25 میلیون متر مکعب آب سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد.

سدی که دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است و علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد. اکنون ذخیره آب آن، با ۱۵۹ میلیون متر مکعب به کمترین میزان در ۶ سال اخیر رسیده است و تقسیم بندی این میزان برای کشاورزی و شرب مسئولان شهرستانی را نگران کرده است.

برگزاری نشست مقابله با بحران کم آبی مهاباد هم امروز به همین دلیل برگزار شد. به نقل از ایرنا؛ رییس امور آب مهاباد در این جلسه گفت: «امسال با بحران کم آبی مواجه هستیم. هم اینک میزان آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد ۲۷ میلیون متر مکعب کمتر از سال گذشته و تراز آن به ‌هزار و ۳۵۴ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این ارتفاع نیز حدود سه متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است».

به گفته رضا جهین؛ «حجم ورودی آب به سد مهاباد به یک متر مکعب بر ثانیه رسیده و دبی خروجی آب هم یک متر مکعب بر ثانیه است که این میران برای مصرف شرب و صنعت است».

او با اشاره به اینکه در صورت رهاسازی سهمیه کشاورزی تنها ۷۹ میلیون متر مکعب آب در مخزن سد باقی خواهند ماند، افزود: «از این میزان نیز ۲۰ میلیون متر مکعب برای شرب، ۱۰ میلیون متر مکعب تبخیر و ۱۰ میلیون متر مکعب نیز برای برداشت غیرمجاز در نظر گرفته شده که همین امر حجم مخزن آب را برای برداشت آب شرب تهدید می کند».

رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه ارومیه در بحران کم آبی غیرکارشناسی بود

بحران کم آبی در مهاباد جدی است و شرایط برای کشاورزان سخت تر شده است. تا قبل از این بحران سهمیه آب کشاورزی 8 درصد کاهش یافته بود اما اکنون این میزان به دلیل کم آبی دوباره کاسته شده و از ۱۴۰ میلیون به ۸۵ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

از این میزان هم تاکنون ۹ میلیون مترمکعب رهاسازی و مابقی نیز قرار است به صورت هدفمند و با برنامه رهاسازی شود تا کمترین تنش به محصولات کشاورزی وارد شود.

اما از هم اکنون بحران کم آبی بر کشاورزی مهاباد که بخش عمده اقتصاد شهرستان را دربر می گیرد، تاثیر گذار بوده و 50 درصد از گندم دیمی این شهرستان خسارت دیده است.

به گفته رییس اداره جهاد کشاورزی مهاباد؛ «کاهش سهمیه آب کشاورزی فشار زیادی به بخش کشاورزی وارد کرده است. با توجه به مشکلات کم آبی، علاوه بر خسارت گندم دیمی، 4 هزار هکتار مزارع زیر کشت آبی هم با تهدید مواجه است».

جعفر ایمانیان معتقد است؛ «رهاسازی ۲۵ میلیون مترمکعب آب از مخزن سد مهاباد باتوجه به بحران کم آبی غیرکارشناسی بوده و بخش کشاورزی را در این شهرستان با خطر مواجه کرده است. در شرایط بحرانی پنج میلیون مترمکعب آب نیز برای آبیاری محصولات کشاورزی می تواند حیاتی باشد در حالیکه این میزان برای احیای دریاچه ارومیه بسیار ناچیز است».

با این همه هنوز هم ستاد احیای دریاچه ارومیه به دنبال کسب رضایت وزارت نیرو برای رهاسازی مجدد آب سدها به دریاچه ارومیه است. ستادی که 600 میلیون متر مکعب حق آبه دریاچه ارومیه از رودخانه های آذربایجان غربی را راهی آذربایجان شرقی می کند، اما نگران بحران کم آبی در آذربایجان غربی نیست!

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

زنگ خطر کمبود آب در مهاباد به صدا درآمد!

اصرار ستاد احیای دریاچه ارومیه به رهاسازی آب سدها در سال خشکسالی!

کاهش ۲۷ درصدی متوسط بارندگی در آذربایجان غربی/لزوم صرفه جویی در مصرف آب

کد خبر 8668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha