تهیه پرونده كاروانسرای «شاه‌عباسی» قطور خوی برای ثبت جهانی

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: پرونده کاروانسرای شاه‌عباسی قطور خوی برای ثبت جهانی تهیه شده است.

به ‌گزارش خبرنگار کردپرس، جلیل جباری، در جلسه ویدئوکنفرانسی که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی برگزار شد، اظهار کرد: برای ثبت جهانی مجموعه کاروانسراهای تاریخی ایران در فهرست جهانی یونسکو، کاروانسراهای تاریخی 24 استان کشور مورد شناسایی قرار گرفته است.

او افزود: در این راستا از آذربایجان‌غربی نیز کاروانسرای تاریخی شاه‌عباسی قطور خوی مورد تائید وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی عنوان کرد: همچنین این اداره‌کل با پیگیری‌های انجام گرفته، تلاش دارد تا در صورت موافقت وزارت‌خانه متبوع کارونسرای تاریخی "خان" خوی و کاروانسرای "شرکت نفت" ارومیه را هم در این مجموعه جهانی به ثبت برساند.

او در ادامه تصریح کرد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در چند سال گذشته با تلاش‌هایی که انجام داد موفق به تعیین حریم 40 بنا و 15 محوطه تاریخی در سطح استان شد.

جباری گفت: یکی دیگر از اقدامات مهمی که در سطح استان برای حفاظت از بناهای تاریخی انجام گرفته، تلاش برای ثبت ملی آنها است که در سال گذشته 9 اثر میراث ناملموس و 6 اثر طبیعی استان در فهرست ملی به ثبت رسیدند.

او اظهار کرد: یکی از چالش‌های این اداره‌کل مربوط به صدور مجوز و تعمیر بناهایی هست که در محدوده بناها و محوطه‌های تاریخی روستاهای استان قرار دارند که برای حل این مشکل باید تدابیر خاص اندشیده شود.

به گزارش کردپرس، بقایای کاروان‌سرای شاه عباسی یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در خوی است که قدمت آن مربوط به صفویه ـ قاجاریه می باشد و در تاریخ ۱۳۸۵/۰۸/۲۴ به شماره ثبت 16391 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی ثبت شده خوی شهرستان خوی، بخش قطور، دهستان زری، کیلومتری ۴۰ جاده قطور، بعد از روستای کفچرین است.

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

كاروانسرای «سیمون» فراموش شده ایی از مسیر جاده ابریشم در مهاباد!

کد خبر 8212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha