زنگ خطر کمبود آب در مهاباد به صدا درآمد!

سرویس آذربایجان غربی- همزمان با رها سازی آب سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه و کاهش سهمیه آب کشاورزی این شهرستان، سیستم های نوین آبیاری هم پیشرفتی ندارند و اکنون مدیر امور آب مهاباد از به صدا درآمدن زنگ خطر کمبود آب در این شهرستان و کاهش ذخایر برفی در ارتفاعات منطقه خبر می دهد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

بخش عمده مصرف آب شهرستان به حوزه کشاورزی اختصاص دارد که در سال های اخیر با رهاسازی آب از مخزن سد مهاباد براساس دستور ستاد احیای دریاچه ارومیه، تامین سهمیه بخش کشاورزی این شهرستان تحت تاثیر قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد از کاهش سهمیه آب کشاورزی خبر می دهد و در این خصوص می گوید: کاهش سهمیه آب خطری جدی برای محصولات کشاورزی در پی داشته و با طولانی شدن بازه آبدهی امکان خشکی و از بین رفتن محصول دور از انتظار نیست.

جعفر ایمانیان با بیان اینکه در سالیان گذشته ۱۴۰ میلیون متر مکعب برای مصارف کشاورزی از مخزن سد آب رهاسازی می شد، اضافه می کند: هم اکنون این میزان به زیر ۹۰ میلیون متر مکعب رسیده و نوبت آبدهی از ٨ مرتبه به ٤ مرتبه کاهش یافته است.

او تاکید می کند: با کاهش ۵۰ میلیونی سهمیه بخش کشاورزی اکنون می بایست ۱۲ هزار هکتار از مزارع مهاباد به سیستم های نوین آبیاری مجهز می شد که تا کنون این امر محقق نشده است!

در کنار این مورد، نبود منابع برفی و کاهش نزولات جوی ضرورت مصرف بهینه به ویژه در بخش کشاورزی را دوچندان کرده است.

مدیر امور آب مهاباد می گوید: زنگ خطر کمبود آب در این شهرستان به صدا درآمده و ذخیره برفی در ارتفاعات منطقه نزدیک به صفر است.

به گفته رضا جهین؛ هم‌اکنون حجم آب پشت سد این شهر به ۱۵۹ میلیون متر مکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در همین روز ۲۱ میلیون متر مکعب کمتر است.

او ادامه می دهد: همچنین در حال حاضر تراز سد مهاباد به هزار و ۳۵۴ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار به طور تقریبی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲ متر کمتر است.

حجم ورودی آب به سد مهاباد ۲۹ متر مکعب بر ثانیه کمتر از مدت مشابه سال قبل است و مدیر امور آب مهاباد می گوید: هم اکنون دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم ۱.۵ متر مکعب بر ثانیه است که از این میزان ۰.۶ (شش دهم) متر مکعب آن برای مصرف شرب و مابقی هم مصرف صنعت و تبخیر است.

با این حال در فروردین ماه جاری مرحله اول رهاسازی سهمیه احیای دریاچه ارومیه از سد مهاباد به حجم ۲۵ میلیون متر مکعب به اتمام رسید. هر چند رهاسازی آب از سد های حوضه آبریز فعلا به دستور وزارت نیرو متوقف شده است زیرا حجم و ذخیره آبی سد ها کاهش یافته است اما ستاد احیا دریاچه همچنان اصرار به ادامه رهاسازی دارد.

این در حالی است که علیرغم رها سازی آب سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه و کاهش سهمیه آب کشاورزی این شهرستان، عملیات آبیاری تحت فشار هم پیشرفتی ندارند و زنگ خطر کم آبی در نامدیریتی ها در مهاباد به صدا درآمده است.

کد خبر 7688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha