درخت نکارید! نظام اداری آن را قلع و قمع خواهد کرد! / محمود رستمی تبار

سرویس کرمانشاه _"درختکاری در کشور ما تنها یک تشریفات رسمی است و سالیانه ده‌ها هزار اصله نهال با سلام و صلوات کاشته می‌شود و از سرنوشت آنها خبری نمی رسد. تنها تابستان که می شود سوختن جنگل و مرتع و بعضا مدافعان جنگل و طبیعت است که آزارمان می دهد".

خبرگزاری کردپرس _ در ایام درختکاری قرار داریم. هرچند باید اعتراف کنیم که تغییر اقلیم این ایام را تغییر داده است و دقیقا دیگر فصل مناسب درختکاری مشخص نیست. اما بهرحال هیچکس منکر منافع درخت نیست. بعضا مشکلات حادثه شده برای اقلیم و آب و هوا نیز در نتیجه پاکتراشی جنگل است. اما درختکاری در کشور ما تنها یک تشریفات رسمی است و سالیانه ده‌ها هزار اصله نهال با سلام و صلوات کاشته می‌شود و از سرنوشت آنها خبری نمی رسد. تنها تابستان که می شود سوختن جنگل و مرتع و بعضا مدافعان جنگل و طبیعت است که آزارمان می دهد.
هدفم اصلا تبلیغ درختکاری نیست بلکه هدفم هشدار است به آنانکه درخت می کارند! برای همین هشدار کافیست که چند نمونه ذکر کنم.
امسال برای ثبت نام هر دانش آموز حتی دانش آموز همان مدرسه در ابتدای مهر 99 حدود ده برگ کاغذ A4 پر شد و در یک مدرسه پانصد نفری پنج هزار برگ کاغذ بی دلیل قانع کننده ای در بایگانی تلنبار شد.ثبت نام چند باره یک شاگرد در یک مدرسه در یک دوره تحصیلی چه معنی دارد؟ شاید برای مقنی نان دارد....‌
پارسال در یک ناحیه آموزش و پرورش کرمانشاه برای سازماندهی معلمان تقریبا برای هر معلم 20 برگ کاغذ و پوشه مصرف شد و بعلت بیماری کرونا این سازمان دهی انجام نگردید و به تعویق افتاد. با فرض وجود هزار نفر معلم حداقل بیست هزار برگ کاغذ مصرف گردید و احتمالا به زباله دانی افتاد.
قراراست در تابستان و برای سال تحصیلی آینده سازماندهی انجام شود و باز درخواست مدارک از کپی کارت ملی و شناسنامه تا تشویقات و .... باز مصرف چند هزار برگ کاغذ. همین الان یکی از فروشگاه های زنجیره ای با طعم خارجی هر هفته هزاران برگ کاغذ برای تبلیغ تخفیفات ویژه !! مصرف می کند.
نظام پزشکی و درمان ما برای حذف دفترچه‌های بیمه مقاومت می کند. و الخ....
این تنها نمونه‌هایی بود از مصرف بی رویه کاغذ در نظام آموزشی و اداری ما که خود باید مبلغ و پیشگام حفاظت از محیط زیست و جنگل باشند. حال پرسش بنده این است با وجود سامانه های متعدد آموزش و پرورش و سایر نظام اداری کشور چه لزومی به پایبندی به این روش سنتی مخرب جمع آوری مدارک کاغذی است. بیماری مهلک و طاقت فرسای کوید 19 به ما درس داد، اما هنوز گویا شاگردان تنبلی در فراگیری درس هستیم.
براستی شعار دولت الکترونیک چه زمانی کارآمد خواهد شد. تا کی باید طبیعت و جنگل تاوان ناکارآمدی ما را بپردازند. آیا حق نداریم که نسبت به کاشت درخت نا امید باشیم. براستی تا کی باید درختان درون شهرهای ما قربانی بلند مرتبه سازی و عدم رعایت قانون فضای سبز شوند؟ درخت نکارید نظام اداری کشور ما قلع و قمع خواهد کرد.

کد خبر 5817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha