قدرت گرفتن لابی ضد ترکیه کردها، ارمنها و یونانیها در آمریکا

سرویس جهان- به گفته ریچ اوتزن، لابی سه گانه کردی، ارمنی و یونانی در آمریکا مانع دست یابی ترکیه به برخی اهداف از جمله خرید جنگنده اف 16 از آمریکا شده است.

به گزارش کردپرس، ریچ اوتزن، پژوهشگر اندیشکده شورای آتلانتیک معتقد است برخی ناکامی های ترکیه در همراه کردن آمریکا با خود به دلیل افزایش همگرایی آمریکایی ها نسبت به کردهای سوریه و قدرت گرفتن لابی ارمنی و یونانی در ایالات متحده آمریکاست.

این پژوهشگر معتقد است قدرت گرفتن این سه لابی در آمریکا باعث شده است ترکیه در رسیدن به برخی خواسته هایش در آمریکا ناکام بماند که از جمله این درخواست ها خرید جنگنده اف 16 از واشنگتن است.

او به روزنامه عرب نیوز گفت: لابی یونانیها و ارمنیها در آمریکا به همراه همگرایی فعالان آمریکایی نسبت به کردهای سوریه و یگان های مدافع خلق باعث ایجاد نوعی خصومت ضد ترکیه در داخل خاک آمریکا شده است. این مسئله به برخی نمایندگان مجلس آمریکا و سنا کمک کرده است برخی برنامه های خود مانع ممانعت از فروش جنگنده اف 16 به ترکیه را به پیش ببرند.

برخی مخالفان فروش جنگنده اف 16 به ترکیه در کنگره و سنا، به صورت آشکار، از جمله دلایل این مخالفت را حمله ترکیه به کردهای سوریه، خرید سیستم دفاع موشکی از روسیه و ایجاد تنش برای برخی اعضای ناتو از جمله یونان و مخالفت با گسترش ناتو عنوان کرده اند.

کد خبر 42330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha