حل مشکل باغات کندوله نیارمند مشارکت مردم است

سرویس کرمانشاه _ طهماسب نجفی تامین آب باغات کندوله را یک اولویت مهم برشمرد و گفت: باغات کندوله از بهترین و پربارترین باغات استان کرمانشاه محسوب می شوند و نقش بسیار مهمی در معیشت و اقتصاد منطقه ایفا می کنند.

به گزارش کردپرس؛ سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه در نشست قرارگاه آبخیزداری و آبخوانداری استان اظهار کرد: متاسفانه تداوم خشکسالی‌ها و مدیریت ضعیف در زمینه مصرف منابع آبی موجود، بسیاری از دشت های حاصلخیز استان را گرفتار مشکلات ناشی از بحران آب کرده است.

وی افزود: استان هایی مانند سمنان، اصفهان و همدان به دلیل برداشت های بی رویه از منابع آبی زیرزمینی، گرفتار بحران فرونشست دشت ها شده اند و در استان ما هم اگر یک مدیریت علمی و قاطع در زمینه کنترل مصرف آب زیرزمینی و احیای این دشت ها صورت نگیرد، کرمانشاه به زودی گرفتار معضل بزرگ فرونشست دشت ها خواهد شد.

نجفی گفت: مصرف بی رویه و بی ضابطه از آب چاه ها طی سالیان گذشته، موجب شده سطح آب های زیرزمینی در برخی از دشت های مهم استان مانند ماهیدشت، سنجابی و روانسر بسیار پایین برود.

وی تاکید کرد: اگر این دشت ها احیاء نشوند در آینده نزدیک گرفتار مشکلات جدی مانند کاهش تولیدات کشاورزی، تخلیه تدریجی روستاها و دامن زدن به حاشیه نشینی در شهر کرمانشاه و عواقب اجتماعی آن خواهیم شد.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری تاکید کرد: برنامه محدودکردن کشت محصولات آب بر مانند هندوانه، سیب زمینی و ذرت، ممنوعیت کشت دوم، کنترل برداشت از آب چاه های مجاز و مسدود کردن چاه های غیرمجاز در این دشت ها باید توسط جهاد کشاورزی و آب منطقه ای با جدیت دنبال شود.

وی در ادامه عنوان کرد: یکی از راهکارهای مهم و بسیار ضروری برای تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی و احیای این دشت ها، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری و تغذیه مناسب این دشت ها است که باید در قالب طرح جامع مدیریت آب های سطحی انجام شود.

نجفی در بخش دیگری از سخنانش موضوع تامین آب باغات کندوله و کرمبست را یک اولویت مهم برشمرد و گفت: باغات کندوله از بهترین و پربارترین باغات استان کرمانشاه محسوب می شوند و نقش بسیار مهمی در معیشت و اقتصاد منطقه ایفا می کنند.

نجفی با تاکید بر اینکه مشارکت مردمی در اجرای طرح ها به موفقیت و پایداری بیشتر آن ها کمک می کند در ادامه گفت: بخش دولتی باید بسترهای لازم برای مشارکت فعال و پویای مردم منطقه کندوله در قالب گروه های جهادی در طرح تامین آب باغات کشاورزی را فراهم کند.

وی یادآور شد: یک طرح مطالعاتی با همکاری یک تیم کارشناسی برای شناسایی منابع تامین آب پایدار برای باغات کندوله و کرمبست در حال انجام است.

در این نشست اجرای طرح آبخیزداری در ماهیدشت، اجرای بند انحرافی و تغذیه دشت کنگاور توسط آب منطقه ای و همچنین اجرای طرح ترمیم و مرمت سرریز بندهای خاکی کیلانبر شهرستان روانسر و اجرای یک بند خاکی جدید در این منطقه بررسی و بر اجرایی شدن آن تاکید شد.

کد خبر 41506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha