افتتاح مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه باز هم عقب افتاد!

سرویس آذربایجان غربی- شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی زمان بهره برداری مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه را پایان شهریور ماه سال آینده اعلام کرد، این درحالیست که دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه از تخصیص صد درصدی اعتبارات مصوب سفر رییس جمهور در رابطه با احیای دریاچه ارومیه و بهره برداری پروژه مذکور تا پایان سال جاری خبر داده بود.

به گزارش کردپرس، دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در یک ماهه اخیر بارها با اشاره به تمرکز دولت بر روی اتمام طرح‌های نیمه تمام انتقال آب به دریاچه ارومیه، اعلام کرده است: «اجرای طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه نظیر تونل خط انتقال کانی سیب و تصفیه خانه فاضلاب ارومیه شتاب قابل توجهی گرفته و تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید»، اما اخیرا شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی از بهره برداری مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه تا پایان شهریور ماه سال آینده خبر داده است.

احیا جاهدی، سرپرست معاونت توسعه و بهره برداری فاضلاب شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی با اشاره به بهره برداری مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه تا پایان شهریور ماه سال آینده می گوید: «با استقرار پیمانکار ذیصلاح جدید طی چند روز آینده در ساختگاه پروژه عملیات اجرایی تکمیل مدول سوم تصفیه خانه با برنامه زمان بندی فشرده شروع و پیش بینی می کنیم تا پایان شهریور ماه سال آینده کل واحد
مدول سوم تصفیه خانه با ظرفیت اسمی 60 هزار متر مکعب در شبانه روز وارد فاز بهره برداری شده و بیش از 300 هزار نفر از جعیت هدف را تحت پوشش قرار خواهد داد».

البته جالبتر آنکه مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه تا پاییز سال ١٤٠٠ بنا بر اعلام آبفای استان، 93 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و در طی یک سال اخیر هنوز ٧ درصد باقیمانده تکمیل نشده و باز هم زمان بهره برداری به زمانی دیگر و اواخر تابستان سال آینده موکول شده است!

اتمام این طرح علاوه بر مزایای زیست محیطی و ارتقای بهداشت عمومی، قرار است نقش مهمی نیز در احیای دریاچه ارومیه داشته باشد و با بهره برداری از مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب می بایست سالانه بیش از 51 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده از طریق 11 کیلومتر خط انتقال وارد پیکره دریاچه ارومیه شود، که با تاخیر پیش آمده در افتتاح پروژه این میزان ورودی به دریاچه ارومیه هم لغو خواهد شد.

سال گذشته نیز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی از عملکرد ضعیف ستاد احیای دریاچه ارومیه در تخصیص اعتبارات لازم برای اجرا و اتمام طرح مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه انتقاد کرده و گفته بود: «ستاد احیای دریاچه ارومیه علیرغم تصویب اعتبارات مصوب، تا پایان سال ٩٦ تنها به ٢٦درصد از تعهدات اعتباری خود عمل کرده است» و اکنون موکول شدن زمان بهره برداری این پروژه چندان دور از انتظار نبود.

علاوه بر این استاندار آذربایجان غربی و دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه پیشتر با اشاره به اختصاص ۱۰۰درصدی اعتبار مصوب در سفر رییس جمهور در رابطه با احیای دریاچه ارومیه، گفته بود: «پنج هزار میلیارد ریال اخیرا برای اتمام طرح‌های نیمه تمام احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافته که نشان از توجه دولت و شخص رییس جمهور به این مشکل زیست محیطی است».

با وجود تخصیص صد درصدی اعتبارات اما مشخص نیست که چرا تکمیل ٧ درصد باقیمانده مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه دو سال باید زمان ببرد؟ آیا اعتبارات تصفیه خانه فاضلاب به این پروژه تعلق نگرفته یا اینکه این پروژه هم همچون تونل انتقال آب به مشکل فنی خورده است که همچنان در انتظار افتتاح است؟!

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

کمترین تعامل را با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم/هدر رفت آب در این حوزه بالاست

دعوت گزینشی خبرنگاران به تور خبری طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه!

دریاچه ارومیه در احتضار!

آبفای آذربایجان غربی هم از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه انتقاد کرد

کد خبر 40932

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha