طرح بورسیه شغلی به تعامل صنعت و دانشگاه کمک می‌کند

سرویس کرمانشاه _ دانشگاه رازی کرمانشاه از دنبال کردن طرح بورسیه شغلی در حوزه صنعت به عنوان راهکاری برای تعامل بیشتر صنعت و دانشگاه خبر داد.

به گزارش کردپرس؛ محمد نبی احمدی یکی از مشکلات دیرینه بین صنعت و دانشگاه را نبود اتصال بین این دو بخش به عنوان یک حلقه مفقوده دانست که متاسفانه در همه این سال‌ها در این زمینه آسیب جدی دیدیم.

وی ادامه داد: به دلیل نبود این تعامل مناسب، دانشگاه در یک جا مشغول کار خود بوده و صنعت نیز در جای دیگر به فعالیت پرداخته است.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه از پیامدهای این وضعیت هم یاد کرد که باعث شد از یک سو هم صنعت ما یک صنعت وابسته باشد و هم دانش ما دانشی فنی، مهارتی، میدانی و عملیاتی نباشد.

احمدی از تعامل سازنده‌ای که بسیاری از دانشگاه‌های پیشرفته دنیا از جمله دانشگاه فنی مونیخ آلمان، دانشگاه سوربن فرانسه، دانشگاه بیرمنگام، دانشگاه MIT و ... با صنایع وجود دارد یاد کرد و افزود: این تعامل حتی در برخی دانشگاه‌ها از جمله در کره جنوبی، دانشگاه آمریکایی لبنان و ... وجود دارد و باعث شده دانشجویان این مراکز در حین تحصیل، مهارت افزایی شوند.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه معتقد است، فارغ از اینکه ما نگاه سیاسی غرب را نمی‌پذیریم اما باید از نگاه علمی آنها به تعامل صنعت و دانشگاه استفاده کنیم.

احمدی سپس از وضعیت ایران در زمینه تعامل صنعت و دانشگاه هم یاد کرد که چندان مناسب نبوده و باعث شده اکنون غالب فارغ‌التحصیلان حتی در دانشگاه‌های سطح بالا، مورد قبول صنایع نباشند چون اگرچه از دانش کافی برخوردارند اما دانش آنها همراه با تجربه و مهارت نیست.

وی ادامه داد: بسیاری از صنایع نمی‌پذیرند که فردی بی تجربه را به عنوان کارورز در صنعت خود به کار گیرند‌.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه آنچه که ما برای تعامل صنعت و دانشگاه به آن نیاز داریم را طرح بورسیه شغلی در صنایع دانست.

احمدی عنوان کرد: در قالب این طرح دانشجویان دو روز در هفته به واحد‌های صنعتی رفته و از ابتدای کار در آنجا خواهند بود، خدمت سربازی را پشت سر نخواهند گذراند، بیمه می‌شوند و بر اساس حقوق پایه کار به اندازه دو روز دریافت خواهند کرد.

وی گفت: نتیجه این طرح آن است که دانشجویان مشکلات صنایع را برای دانشگاه و اساتید می‌آورند تا به آن پرداخته شود و خود نیز حین تحصیل آچار به دست شده و‌ مهارت آموزی می‌کنند.

رئیس دانشگاه رازی کمک به اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری را از مزایای این طرح دانست که در استانی مانند کرمانشاه با این نرخ بیکاری که حتی در سفر رئیس جمهور نیز مورد تاکید بوده، بسیار حائز اهمیت است.

احمدی با بیان اینکه این طرح علاوه بر کمک به کاهش نرخ بیکاری به عنوان معضل اساسی استان مزایای دیگری هم دارد، عنوان کرد: وقتی که صنعت و دانشگاه با هم تعامل داشته باشند فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گلوگاه‌های صنعت استان را به دست می‌گیرند.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر در صنایع مادر استان مانند پتروشیمی، سیمان، فولاد و ... گلوگاه‌های صنعت استان به دلیل فقدان نیروی ماهر دست نیروهای غیر بومی است و نیروهای بومی استان باید زیردست آنها کار کنند.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه ابراز امیدواری کرد همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه که قرار است به میزبانی کرمانشاه و با همت اتاق بازرگانی و دانشگاه رازی برگزار شود نقطه عطفی برای تعامل سازنده صنعت و دانشگاه باشد و به آموزش نیروی تحصیل کرده ماهر و در نهایت کاهش نرخ بیکاری استان کمک کند.

کد خبر 40637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha